Online kereskedelem szempontjából egyértelműen szeretik az emberek a Valentin-napot - mondta el az InfoRádióban Várkonyi Balázs, az E-Digital ügyvezetője.
"Szeretnek erre a napra készülni, szeretnek nézegetni előtte, gyakorlatilag egy kisebb mértékű karácsonyi hangulat tapasztalható ilyenkor" - fogalmazott Várkonyi Balázs, most már jó pár év tapasztalattal a háta mögött.
Szerinte minden évben
egyre nagyobb hatása van a Valentin-napnak az internetes kereskedelemben.
"Az analitikában látszik, hogy a látogatószámok megnövekednek a felületeken, a termékek keresése pedig megváltozik, főképp azokat a termékeket keresik ilyenkor, amik ajándéknak jobbak lehetnek ilyenkor" - tette hozzá.
Ilyenek
- a parfümök,
- kisebb mobileszközök,
- fülhallgatók,
- hangszórók,
- élményszolgáltatások,
- kisebb férfi-női termékek;
ezek kereskedése ilyentájt duplájára, triplájára nő.
A tavalyihoz képest nem lesz drágább a vörös rózsa m - mondta az InfoRádiónak a Virágkötők, Virágkereskedő Vállalkozók Magyarországi Szakmai Egyesületének elnöke. Boros Attila hozzátette: ezen a napon már egyre több nárciszt és jácintot adnak az emberek a kedvesüknek.
Ókori hagyomány
Február közepe a madarak párosodási időszakának kezdete a mérsékelt égövön, talán ez a megfigyelés szolgálhatott a hiedelem alapjául, hogy ez a nap kedvez a házasságjóslatoknak és a szerelmi varázslatoknak. Az ókori Rómában február 15-én tartották a Lupercaliát, a mezőkön legelésző nyáj istenének szentelt termékenységi, engesztelési és tisztulási ünnepet. Ezen az éjszakán a fiatal nők felírták és egy kerámiakorsóba helyezték nevüket, a férfiak húztak, és az így kialakult párok az ünnepség idejére vagy egész életükre együtt maradtak.
A katolikus egyház legalább három különböző Bálint (Valentin, Valentinus) nevű szent vértanút tart nyilván. A legismertebb Bálint az ókori Rómában volt pap, amikor II. Claudius császár (268-270) megtiltotta a fiatal férfiaknak a házasodást, mert úgy vélte, hogy az egyedülállók a családosoknál jobb katonák. Bálint megtagadta a rendelet teljesítését, titokban továbbra is esketett, amiért kivégezték.
Bálint napját igazolhatóan először az angol költő, Geoffrey Chaucer kötötte a romantikus szerelemhez 1382-ben Madárparlament című költeményében. Az 1400-as évek közepén már széles körben ünnepelték a szerelmesek napját. Az első angol nyelvű Bálint-napi levél 1477-ből származik, ma a The British Library őrzi.