A glifozátról eddig elterjedt, hogy nem okoz problémát az állatvilágban, de egy új tanulmány szerint a hatóanyag elváltozást okoz a rovarok bélrendszerében. A vegyszer betiltása már az unió napirendjén is szerepelt, de végül 5 évvel meghosszabbították még a használati engedélyét – tájékoztatott Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke.
Nem csupán gyomirtásra, hanem termények szárítására is használják, a nagy mennyiségű felhasználás miatt pedig a talajban halmozódik fel,
a méhek szervezetébe talaj- és pangó vizek ivásával kerülhet be a glifozát.
Az elnök kiemelte: globális jelenség a méhcsaládok számának csökkenése. Az állomány pusztulása összefügg a nagyüzemi mezőgazdaságban használt növényvédőszerekkel és a klímaváltozással.
„Egy termelői évben többször, több hullámban meggyengülnek érthetetlen okok miatt a méhcsaládjaink” – fogalmazott. Egyelőre nem találták meg a felelős hatóanyagot. A vizsgálatok megerősítették a korábbi gyanút, miszerint komplex hatásmechanizmus áll a háttérben.
Petőházi Tamás, az Agrárkamara szántóföldi növénytermesztés osztályának elnöke az InfoRádiónak elárulta: Magyarországon a nyugati-európai glifozát-felhasználás csupán töredéke valósul meg. A hatóanyag 2022-ig szabad felhasználású szer az EU-ban – tette hozzá.
A szakértő szerint – mivel a többi növényvédő szer szelektív –, ezért
a glifozát helyettesítése nagyobb környezeti terhelés mellett lenne lehetséges.
Petőházi Tamás bízik abban, hogy 2022 után is engedélyezik majd a vegyszert. „Mi nem tapasztaltunk vele olyan problémát, ami kizáró lenne” – fogalmazott, aki szerint az Agrárminisztérium és a Nébih részletes vizsgálatokat folytat a méhpusztulások ügyében.