A törvényből kikerül az a kitétel, hogy vagyonosodási vizsgálatot csak akkor lehet indítani, ha egyúttal büntetőeljárás is folyamatban van. Ennek 2016-os bevezetésével gyakorlatilag megszűntek a vagyonosodási vizsgálatok, de a mostani tervezet már nem tartalmazza ezt a részt - írta a Világgazdaság.
Nagy kérdés, hogy a törvényhez kapcsolódó, az ellenőrzési kereteket meghatározó, későbbre ígért kormányrendelet ismét szűkíteni fogja-e a vagyonosodási vizsgálat feltételeit.
Az életmód alapján
A másik változás a vagyonosodási vizsgálatok egyik tipikus eszközével, a becsléssel kapcsolatos. Ha a vállalkozó életvitele és bevallott jövedelme között nagy a különbség, akkor az adóhatóság a látható vagyon alapján feltételezhet egy jövedelmet, amelyből az adott életszínvonalat fenn lehet tartani. A valós jövedelem és a becsült közti különbség után megállapítja a meg nem fizetett adót. Ennek mértékét lehet vitatni, a becslés jogosságát azonban nem.
A törvény jelenlegi tervezete egyelőre nem tartalmazza a becslés részletes szabályozását, csak a definícióját. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a szabályozás nem igényel törvényi szintet, ezért ezt is a később elkészülő kormányrendeletben határozzák majd meg.