eur:
402.75
usd:
372.27
bux:
88686.46
2025. március 31. hétfő Árpád

Tervezze kalkulátorral az ünnepi kiadásokat

A jegybank háztartási költségvetés-kalkulátorral segíti az ünnepi kiadások megtervezését, a hitel- és lízingválasztó applikációval pedig a piacon elérhető fogyasztási hitelek összehasonlítását - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A jegybank a fogyasztók felelős hitelfelvételét kívánja támogatni, ennek érdekében a fogyasztóvédelmi honlapján "Karácsonyi pénzügyeink" címmel önálló oldalt hozott létre, továbbá Pénzügyi Navigátor Füzetet jelentetett meg, amely segítséget nyújt a várható kiadások megtervezéséhez és bemutatja a fogyasztási hitelek kockázatait.

Az ünnepi költségek fedezésére sokan igényelnek kis összegű fogyasztási hitelt. Az MNB közleménye emlékeztet, hogy e hitelek egy évre vetített, tőkén felül fizetendő kamatát a teljes hiteldíj mutató (THM) tartalmazza. Azonban lehetnek olyan, a hitelhez kapcsolódó, választható szolgáltatások is - például otthoni ügyintézés -, amelyek díját nem számítják bele a THM-be. A szerződés megkötése előtt ezért nagyon fontos a THM-en kívüli költségek mértékéről, összegéről is alaposan tájékozódni.

A jegybank felhívja a figyelmet a fogyasztók elállási jogára is. Ha a hitel folyósítása még nem történt meg, akkor az át nem gondolt hitelfelvételtől 14 napon belül díjmentesen és indoklás nélküli el lehet állni. A már folyósított hitel esetén is felbontható a szerződés 14 napon belül, ám a hitel összege ez esetben legkésőbb 30 napon belül, az adott időszakra megállapított időarányos hitelkamattal együtt fizetendő vissza.

A műszaki termékekhez gyakran vásárolható kiterjesztett garanciabiztosítás vagy termékbiztosítás, amely egy speciális biztosítási szerződést takar. A biztosítási szerződések jellemzően tartalmaznak olyan eseteket, amelyeknél a biztosító nem vállalja a szolgáltatás nyújtását, de rögzíthetnek fedezeti limiteket, illetve az önrész vállalása mellett az ügyfelektől szigorú kárenyhítési és kármegelőzési kötelezettséget is elvárhatnak.

A MNB hangsúlyozza, hogy a biztosítási szerződések megkötése előtt a fogyasztók körültekintően tájékozódjanak azok jellemzőiről és feltételeiről, a szóbeli tájékoztatás mellett ragaszkodniuk kell írásos tájékoztató anyag átadásához is.

Címlapról ajánljuk
A juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el
Száj- és körömfájás

A juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el

Idehaza eddig már másfél milliárd forint káruk keletkezett a juhtartóknak a ragadós száj- és körömfájás betegség megjelenése miatt, miután hozzávetőleg 20 százalékkal csökkent a bárány ára – mondta az InfoRádióban a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója. A termelők a húsvét előtt értékesítik a szaporulat szinte 100 százalékát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Itt a fordulat az amerikai tőzsdéken

Itt a fordulat az amerikai tőzsdéken

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették az irányt a részvényindexek, csakúgy mint Amerikában: a Nasdaq vezetésével nagyobb esést láthattunk a nyitában, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. A bizonytalanság óriási, a nyitástól távolodva markáns hangulatjavulást figyelhettünk meg. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el. A magyar tőzsde is lefordult, az alapból rossz nemzetközi hangulat mellett az OTP és a Magyar Telekom esése is lefelé húzta ma a hazai börzét, miután Nagy Márton bejelentette, hogy árszabályozás jöhet a bankoknál és telekomcégeknél is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×