Infostart.hu
eur:
354.27
usd:
311.2
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Nyitókép: Pexels

A sóbevitel csökkentése jobb életminőséghez vezet szívelégtelenséggel élők esetében

Először sikerült tudományosan bizonyítani, hogy egészségesebb, ha kevesebb sót fogyasztunk.

A nátriumbevitel csökkentésének és a szívelégtelenségnek kapcsolatát vizsgáló, eddigi legnagyobb randomizált klinikai vizsgálat eredményeit a hétvégén ismertették a MedicalXpress cikke szerint.

Az eredmények vegyesek: a sóbevitel csökkentése nem vezetett kevesebb sürgősségi látogatáshoz, kórházi kezeléshez vagy halálesethez a szívelégtelenségben szenvedő betegek esetében, a kutatók azonban javulást tapasztaltak az olyan tünetekben, mint a duzzanat, a fáradtság és a köhögés, valamint az általános életminőség javulását regisztrálták.

"Nem tudunk általános ajánlást megfogalmazni minden beteg számára, és azt mondani, hogy a nátriumbevitel korlátozása csökkenteni fogja a halálozás vagy a kórházba kerülés esélyét, de azt nyugodtan mondhatom, hogy összességében javíthatja az emberek életminőségét" - mondta a kutatás vezető szerzője, Justin Ezekowitz, az Albertai Egyetem Orvosi és Fogorvosi Karának professzora.

A kutatók 806 beteget követtek nyomon 26 egészségügyi központban Kanadában, az Egyesült Államokban, Kolumbiában, Chilében, Mexikóban és Új-Zélandon.

Mindannyian szívelégtelenségben szenvedtek:

a vizsgálatban résztvevők felét véletlenszerűen a szokásos ellátásban részesítették, míg a többiek táplálkozási tanácsadást kaptak arról, hogyan csökkenthetik sófogyasztásukat.

A csomagolt ételek sósak

A táplálkozási tanácsadással kiegészített terápiában részesülők dietetikus által összeállított menüjavaslatokat kaptak a saját élőhelyükről származó élelmiszerek felhasználásával, illetve arra ösztönözték őket, hogy só hozzáadása nélkül főzzenek és kerüljék a magas sótartalmú összetevőket. A legtöbb nátrium a feldolgozott élelmiszerekben vagy az éttermi ételekben van elrejtve.

"A dietetikusoktól tanultam azt az általános szabályt, hogy bármi, ami zacskóban, dobozban vagy konzervdobozban van, általában több sót tartalmaz, mint gondolnánk" - mondta Ezekowitz.

A nátriumbeviteli célérték napi 1500 milligramm volt, vagyis körülbelül kétharmad teáskanál sónak felel meg.

A vizsgálat előtt a betegek átlagosan 2217 milligrammot fogyasztottak naponta, vagyis közel egy teáskanálnyit. A vizsgálat egy éve után a szokásos ellátást nyújtó csoport átlagosan 2072 milligramm nátriumot fogyasztott naponta, míg azok, akik táplálkozási tanácsadásban részesültek, 1658 milligrammot.

Több tünet javult

A kutatók összehasonlították a bármilyen okból bekövetkező halálozás, a szív- és érrendszeri betegség miatti kórházi kezelés és sürgősségi osztályon tett látogatások arányát a két vizsgálati csoportban, de statisztikailag nem találtak szignifikáns különbséget.

Az alacsony nátriumtartalmú étrendet követő csoport esetében azonban következetes javulást találtak három különböző életminőség-értékelő eszköz, valamint a szívelégtelenség súlyosságának mérőszáma alapján.

Kevesebb az ödémásodás, köhögés és fáradékonyság

azok esetében, akik kevesebb sót fogyasztottak, és az ő életminőségük összességében is magasabb volt.

A kutatócsoport további kutatásokat fog végezni annak érdekében, hogy elkülönítsen egy markert azon betegek vérében, akiknek a legtöbb hasznot hozta az alacsony nátriumtartalmú étrend, azzal a céllal, hogy a jövőben célzottabb, egyéni diétás recepteket tudjanak adni.

A kutatók két és öt év múlva is nyomon fogják követni az érintett pácienseket, hogy megállapítsák, hosszú távon további előnyökkel jár-e a diéta.

Címlapról ajánljuk

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek. Ennek hatásait már az ázsiai piacokon is láttuk, ahol többnyire emelkedtek a tőzsdék, különösen a dél-koreai index, amelyben nagy súllyal szerepelnek tech részvények, de Amerikában és Európában is emelkednek a piacok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×