eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Szijjártó Péter Külgazdasági és Külügyminiszter (b) és Giorgi Gakharia georgiai miniszterelnök (j) megbeszélést folytat Georgia fővárosában, Tbilisziben 2020. július 6-án.
Nyitókép: MTI/KKM/Borsos Mátyás

Szijjártó Péter: új világrend jön létre új erőviszonyokkal

A keleti partnerség az Európai Unió egyik legfontosabb politikája - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter Tbilisziben hétfőn.

Szijjártó Péter David Zalkaliani georgiai külügyminiszterrel közös sajtótájékoztatóján aláhúzta: a koronavírus-világjárványt követően egy új világrend jön létre új erőviszonyokkal. "Ezen új erőviszonyok közepette az Európai Unió csak akkor tud erős lenni, hogyha képes arra, hogy sok szövetségest vonultasson fel maga mellett" - mutatott rá Szijjártó Péter.

A miniszter egyúttal Magyarország folyamatos támogatásáról biztosította Georgiát. Hangsúlyozta: szeretnék, hogyha Georgia európai integrációs folyamata gyors és eredményes lenne. Tizenöt magyar dolgozik ennek érdekében az EU megfigyelő missziójában, illetve egy magyar szakértő diplomata segíti a georgiai külügyminisztériumot munkájával - tette hozzá.

Szijjártó Péter aláhúzta: a nem NATO-tagok közül, egy főre vetítve, Georgia járul hozzá a legnagyobb mértékben a NATO-műveletekhez, ezért megérdemli, hogy az észak-atlanti szövetség megnyissa számára tagsági akcióprogramját.

Hitelkeret az Eximbanknál

A magyar külgazdasági és külügyminiszter jelezte: több területen született megállapodás Budapest és Tbiliszi között. Egyebek között 135 millió dolláros (több mint 42 milliárd forint) hitelkeret megnyitására került sor a Magyar Export-Import Bank Zrt.-nél a két ország vállalatközi kapcsolatainak fejlesztése érdekében, aláírtak egy kulturális megállapodást, valamint megegyeztek a felsőoktatási együttműködés fenntartásáról és bővítéséről.

Szijjártó Péter köszönetet mondott a georgiai kormánynak, hogy

engedélyezte az országban raboskodó második világháborús magyar hadifoglyok emlékművének felállítását, amelynek leleplezésére ősszel kerül sor.

Georgiában körülbelül 6700 magyar hadifogoly raboskodott, közülük körülbelül ötszázan vesztették életüket.

A tárcavezető elmondta: közös magyar-georgiai munkacsoportot hoztak létre, amely folyamatos figyelemmel követi a vírushelyzet alakulását, és jelentéseket készít arról, hogy mikor, milyen körülmények között válhat lehetővé a korlátozások enyhítése vagy feloldása a partnerek között. Rámutatott: a vírushelyzet alatt megerősödött a magyar-georgiai együttműködés, a magyar kormány 19 georgiai állampolgár hazatérését segítette, és engedélyezte a gyógyszer-alapanyagok exportját a kaukázusi országba.

A sajtótájékoztatón David Zalkaliani georgiai külügyminiszter köszönetet mondott Magyarország évek óta töretlen támogatásáért.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×