Az elmúlt tíz évben szörnyű változás történt a diabétesz kezdetében: míg 15-20 évvel ezelőtt elsősorban a 7-12, illetve a 12-15 éves gyermekeknél jelentkezett a betegség, addig megdöbbenve tapasztaltuk, hogy újabban ez a 6 éves életkor alá csúszott jelentős százalékban. Ma azt lehet mondani, hogy a frissen felfedezett cukorbeteg gyermekeknek körülbelül 30 százaléka hat éven aluli - mondta el az InfoRádiónak a Gyermek Neuropathia Centrum vezetője.
Az országban jelenleg mintegy 3500 1-es típusú és néhány száz 2-es típusú cukorbeteg gyermek él. Az autoimmun 1-es típusú cukorbetegség már egész fiatal korban is megjelenhet, az életmóddal, elhízással, túlzott szénhidrátfogyasztással összefüggő 2-es típusú cukorbetegség pedig a késő serdülőkorban alakulhat ki. Mindkét típus előfordulási gyakorisága növekszik, vagyis a cukorbetegség egyre több gyermeket érint.
A cukorbetegség egyik súlyos szövődménye a neuropátia, vagyis az idegbántalom, amely két formában is jelentkezhet. Az autonóm neuropátia a szív- és érrendszer és az emésztőrendszer működésében okozhat működési zavarokat. A perifériás neuropátia érzészavarral jár, főleg az alsó végtagot érinti, és súlyos esetben amputációhoz is vezethet.
Szerencsére a gyerekek nem jutnak el ilyen rossz állapotba, de a fiatal felnőttkorra kialakuló kockázatot a megelőző szemléletű gyermekellátás nem hagyhatja figyelmen kívül - hangsúlyozta az intézmény vezetője.
A diabétesz szövődményei általában 10-15 év után jelennek meg. Diabéteszes fiataloknál azonban nem ritka, hogy mire elérik a felnőttkort, már 10-15 éve betegek, így bizonyos elváltozások már gyerekkorban is megfigyelhetők náluk.
Vizsgálatok kimutatták, hogy nő a neuropátia kockázata azoknál, akik nem tartják rendben vércukorértékeiket, és azoknál, akik már hosszabb ideje betegek. Kimutatták továbbá, hogy a 10 év alatti gyermekeknél öt év betegség után, a serdülőknél - akik sajnos veszélyeztetettebbek - két év után érdemes szűrni a neuropátiát és más szövődmények kialakulását.
A Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak Budai Gyermekkórházában működő diabétesz-rendelő Budapest második legnagyobb centruma, így sokak helyzetén javíthat, hogy a neuropátiát mostantól megbízhatóbban tudják szűrni.
A központ célja az öt évnél hosszabb ideje cukorbeteg és így veszélyeztetett betegek korai és rendszeres szűrése, illetve kezelése. A centrumban egy év alatt csaknem 400 gyermeket vizsgálhatnak meg, hosszú távon pedig ezer beteg rendszeres szűrését tervezik. Ide tartoznak a budapesti, Pest-, Fejér-, Komárom-Esztergom- és Szolnok megyei gyermekek.