Infostart.hu
eur:
355.7
usd:
312.38
bux:
0
2026. július 2. csütörtök Ottó

Újabb nyomós érv a paracetamol ellen

A paracetamol heti egyszeri használata háromszorosára növelheti az asztma kialakulásának kockázatát, míg más láz- és fájdalomcsillapítónál a kutatók nem mutatták ki ezt a hatást.

A Global Allergy and Asthma European Network kutatása során ötszáz felnőtt asztmás és másik ötszáz, a betegségben nem szenvedő embert kérdeztek meg arról, milyen fájdalomcsillapítót használnak.

A kutatók közvetlen összefüggést találtak az asztma és a paracetamol használata között, a hatóanyag ugyanis csökkenti a szervezetben meglévő glutation mennyiségét, egy antioxidánsét, amely jótékonyan hat a szervezet regenerálódására, főleg a füst és más környezeti ártalmak hatásainak enyhítésére.

A kutatás vezetője, Seif Shaheen elmondta: az elmúlt nyolc évben már több tanulmány mutatott rá a paracetamol káros hatásaira. A többi mellett az is érzékelhető, hogy miközben a hatóanyagot tartalmazó készítményekből egyre többet értékesítettek, folyamatosan emelkedett az asztmások száma is.

Más vizsgálatok a készítmények májkárosító hatását mutatták ki.

A hatvanmilliós lakosú Nagy-Britanniában ötmillióan szenvednek asztmában, közülük 1,4 millió gyermek.

Címlapról ajánljuk

Nem kell mindenhová szülészet - Velkey György János az Arénában

Nem kell mindenhová szülészet, mert nem tudjuk fenntartani - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Magyar Kórházszövetség elnökhelyettese. Velkey György János ugyanakkor fölösleges indulatokat keltő, provokatív kérdésnek tartja, hogy be kell-e zárni kórházakat vagy kórházi osztályokat. Szerinte inkább okos átszervezésre van szükség.
inforadio
ARÉNA
2026.07.02. csütörtök, 18:00
Vasas Gábor
a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet főigazgatója
Kritikus pontot ért el a háború, Zelenszkij helyére törhet a legfőbb riválisa – Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Kritikus pontot ért el a háború, Zelenszkij helyére törhet a legfőbb riválisa – Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Ukrajna idén jelentősen növelte az Oroszország területére mért légicsapások hatótávolságát és intenzitását, aminek következtében a világ legnagyobb országának csaknem minden második régiójában riasztást kellett elrendelni. Csak az elmúlt héten legalább öt közigazgatási egységben hirdettek rakétaveszélyt a Moszkvától délkeletre fekvő Volgamenti szövetségi körzetben, az asztraháni régióban, valamint az Észak-Kaukázus több területén is - írta a Bloomberg. Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi londoni nagykövete a napokban Kijevbe utazott, hogy Volodimir Zelenszkijjel egyeztessen egy esetleges őszi elnökválasztásról. Az Ukrajinszka Pravda értesülései szerint a tábornok egyértelmű igennel válaszolt arra a felvetésre, hogy indulna-e a megmérettetésen. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legutóbbi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×