Infostart.hu
eur:
392.7
usd:
338.36
bux:
121885.96
2026. március 8. vasárnap Zoltán

Háborúzni is kész Egyiptom Nefertitiért

Háborút ígér Egyiptom, ha Németország nem adja át - legalább kölcsönbe - Nefertitinek, Ehnaton fáraó feleségének a mellszobrát. Az alkotást egy német régész csempészte ki az afrikai országból még 1912-ben.

"Pokollá tesszük a múzeumok életét. Tudományos háborút indítunk" - jelentette ki a műkincseket felügyelő egyiptomi szervezet főtitkára, Zahi Hawass.

Az egyiptomiak abban bíznak, hogy a fenyegetés hatásos lesz, és a berlini Egyiptomi Múzeum, ha nem is véglegesen, de legalább kölcsönbe átadja nekik Nefertiti királynő 4300 éves mellszobrát az új, a gizai piramisok tőszomszédságában álló múzeum 2012-es megnyitójára.

Nem adják

A szobor azóta van német kézben, hogy egy német archeológus, Ludwig Borchard 1912-ben rátalált a sivatagban, majd kicsempészte az országból.

A német illetékesek nem hajlanak a megegyezésre, mert szerintük Ehnaton fáraó feleségének mása túl törékeny ahhoz, hogy csak úgy egyik helyről a másikra cipeljék.

"Nefertiti nem popsztár, hogy csak úgy turnéra induljon" - fogalmaztak.A berlini intézmény vezetője, Dietrich Wildung szerint nem kétséges, hogy a műalkotás német tulajdon, mert az ásatás (amelynek során rátaláltak) finanszírozója, James Simon 1920-ban a múzeumnak adományozta.

A múzeum vezetője szerint a szobor nem vált volna világhírűvé, ha Egyiptomban marad.

Harcolnának

"Soha többé nem rendezünk kiállítást Németországban, ha a héten visszautasítják a kérésünket, hogy a szobrot három hónapra Egyiptomban állíthassuk ki" - mondta Zahi Hawass.

A németek, állítja Egyiptom képviselője, attól tartanak, ha átadják a műkincset, soha többé nem kapják vissza.

A különleges mészkőből készült szobrot Herman Göring egy alkalommal vissza akarta adni az egyiptomiaknak, Adolf Hitler azonban közbeszólt: Nefertiti szobra a Führer szerint a korona legszebb éke, az átalakított Berlin, új nevén Germania egyik fő látványossága lett volna.

Dühösek

"Tényleg vissza akarom kapni" - közölte Zahi Hawass, akivel a legtöbb egyiptomi egyetért.

Rettentően felháborította őket ugyanis, hogy 2003-ban a németek megengedték két művésznek, hogy a kincset egy majdnem teljesen meztelen, bronzból készült, női testet ábrázoló szobor tetején filmezzék le. A felvételeket a velencei Biennáléra szánták, de végül nem küldték el.

Az egyiptomi illetékesek szerint ez a szobor elleni sértés volt, ezért meg is tiltották a németeknek, hogy bármiféle kutatást végezzenek az országuk területén.

Címlapról ajánljuk
A Fidesz gyűjtötte eddig a legtöbb érvényes aláírást a választásokra

A Fidesz gyűjtötte eddig a legtöbb érvényes aláírást a választásokra

Lezárult az ajánlóívek leadásának szakasza, a Nemzeti Választási Iroda legfrissebb statisztikái pedig pontos képet festenek a pártok jelenlegi mozgósítási erejéről. Míg a nagy formációk több tízezer érvényes ajánlást tudtak felmutatni, addig a kisebb szervezeteknél a puszta matematikai túlélés a tét.
inforadio
ARÉNA
2026.03.09. hétfő, 18:00
Lóga Máté
a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke
Nem hagynak alább Teherán támadásai az öbölállamok ellen, konszenzus született az iráni legfőbb vezetőről – Híreink az iráni háborúról vasárnap

Nem hagynak alább Teherán támadásai az öbölállamok ellen, konszenzus született az iráni legfőbb vezetőről – Híreink az iráni háborúról vasárnap

Bár Maszúd Peszeskján iráni elnök szombaton ezzel ellentétes ígéretet tett, a perzsa állam vasárnap reggel is folytatta csapásait a térség arab országai ellen. Kuvaitban két határőr vesztette életét szolgálatteljesítés közben, a kuvaitvárosi repülőtérnél pedig egy üzemanyagtartályt ért csapás. A szaúdi védelmi minisztérium 21 drón elfogását jelentette vasárnap reggel. Bahrein és az Egyesült Arab Emírségek ellen is támadás volt. Az Irán elleni izraeli-amerikai támadások is folytatódnak: Teheránban hatalmas lánggal ég egy üzemanyagtároló létesítmény. Iráni értesülések szerint többségi konszenzus született arról, ki legyen Ali Hámenei utódja Irán legfelsőbb vezetőjeként, de még kisebb vitás kérdések vannak. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×