Infostart.hu
eur:
352.28
usd:
307.4
bux:
138792.78
2026. június 22. hétfő Paulina
Férfi vért ad a civileknek szóló véradáson a Miniszterelnökség Báthory utcai épületében, az Országos Vérellátó Szolgálat egyik átmeneti véradópontján 2021. március 23-án.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Nyakunkon a nyugat-nílusi láz és a szifilisz, lépett a kormány

Május 21-től nyugat-nílusi lázra is elvégzik a szűrővizsgálatot a levett vérnél, ehhez a fedezetet a kormány biztosítja - közölte az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) szerdán.

Közleményükben azt írták, a dátum meghatározásánál a biztonság volt a fő szempont, hiszen Magyarországon az elmúlt években a megbetegedések július és október között fordultak elő.

Május 21-től kezdve a véradások során az eddig is kötelező HIV, Hepatitis C (HCV), Hepatitis B (HBV) és szifilisz vizsgálat mellett nyugat-nílusi láz (WNV) vizsgálat is történik - írták.

Mint írták: a szúnyogok által terjesztett nyugat-nílusi láz (WNV) évtizedek óta időszakosan jelen van Magyarországon. A vírust a csípőszúnyogok terjesztik, és emberről emberre csak vérkészítmény útján vihető át, ezért kiemelten fontos a vérkészítmények vírusmentességének biztosítása.

Az OVSZ az elmúlt években folyamatosan követte a nyugat-nílusi lázra vonatkozó hazai és nemzetközi járványügyi jelzéseket, és a korábbi években az OVSZ ideiglenesen korlátozta a vérgyűjtést a fertőzéssel érintett területeken, hogy csökkentse a vírus átvitelének kockázatát. Ez az intézkedés azonban az országos vérkészletre is hatással volt.

Kiemelték: a vérellátó szolgálat elkötelezett a betegellátás biztonsága mellett, és minden intézkedést megtesz annak érdekében, hogy a vérkészítmények továbbra is megfeleljenek a legszigorúbb minőségi és biztonsági követelményeknek.

Az új intézkedés nemcsak a betegellátás biztonságát fokozza, de a vérkészítmények folyamatos rendelkezésre állásához is hozzájárul azáltal, hogy területi vérgyűjtési korlátozásokra nem lesz szükség - olvasható a közleményben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Starmert is túlélte a Downing Street macskája – jön Észak Királya

Starmert is túlélte a Downing Street macskája – jön Észak Királya

Bejöttek a várakozások és Sir Keir Starmer brit miniszterelnök hétfő délelőtt benyújtotta lemondását. Mindezt azután, hogy vezető pártbeli kihívója, Andy Burnham manchesteri polgármester választást nyert, bejutott a parlamentbe és jelezte: beindíthatja a vezetőválasztási versenyt. Mit kell tudni Észak Királyáról, a miniszterelnöki cím várományosáról?

Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatót tart

Miután 13 órától az Országgyűlésben is nyitóbeszéd mond, 15 órakor rendkívüli sajtótájékoztatón is ismerteti a most benyújtandó javaslatokat a kormányfő. Várhatóan Sulyok Tamás és a többi közjogi méltóság eltávolításáról, valamint a vagyonvisszaszerzési hivatal felállításáról lesz szó.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×