eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 19. szombat Emma
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója beszédet mond Az Európai Unió jövője: nemzetállami szuverenitás vagy központosítás? - Great Reset című tanulmányt bemutató rendezvényen a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Scrutonban 2025. március 18-án. A rendezvényt az MCC és az Ordo Iuris Intézet szervezte.
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert

Great Reset – Orbán Balázs: aggodalomra több ok van, mint bármikor korábban

Az Európai Unió irányvesztett, nem találja a helyét az átalakuló világban, így a történetének legsúlyosabb válságára válaszként az uniós történelem legradikálisabb javaslataira van szükség – mondta a miniszterelnök politikai igazgatója egy, a lehetséges változtatásokat bemutató konferencián, kiemelve: ha a következő generációk is élvezni akarják az EU vívmányait, "akkor a túlbürokratizált, túlcentralizált és túldogmatizált szervezetet át kell alakítani”.

Orbán Balázs a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és az Ordo Iuris Intézet által szervezett, Az Európai Unió jövője: nemzetállami szuverenitás vagy központosítás? – Great Reset című tanulmányt bemutató beszélgetésen a többi között a túlzott centralizációt és bürokráciát nevezte az EU legnagyobb nehézségeinek.

„Ezek a problémák mára olyan mértéket öltöttek, hogy az EU létét, jövőjét veszélyeztetik; mi pedig azt akarjuk, hogy az EU-nak legyen jövője” – szögezte le, hozzátéve: az aggodalomra több ok van, mint bármikor korábban.

Orbán Balázs kiemelte, egyre többen érzik szükségesnek a változásokat, a reformokról szóló európai diskurzus egyre erősebb, a változások mellett állók hangja egyre jobban hallható.

Az EU szemére vetette továbbá, hogy elhibázott migrációs politikát és progresszív ideológiát kényszerítene a tagállamokra, hozzátéve, hogy ez nem csak a tagállamok, de minden állampolgár jólétébe és szabadságába is belegázol.

Mint mondta, ha azt akarjuk, hogy az EU az évszázad végén és azon túl is létezzen,

„radikális irányváltás kell, mert a jelenlegi kurzus egyenesen vezet a szétesés felé”.

Aláhúzta: ha a jelenlegi az EU történetének legsúlyosabb válsága, akkor a megoldáshoz is az uniós történelem legradikálisabb javaslataira van szükség. „A helyzet súlyos, de több tényezőnek köszönhetően egyáltalán nem kilátástalan” – tette hozzá, példaként az EU jövőjével foglalkozó tanulmányt hozva fel.

Leszögezte, hogy – a tanulmányban is felvázolt – reformokat két irányban lehet „radikálisan, de mégis pontosan megvalósítani”.

  • Az egyik, mint mondta, határozott visszatérés azon értékekhez, amelyek a reformra szoruló intézmény létét eredendően megalapozták, illetve
  • „ha felülvizsgáljuk, mi az, amit a korábban áthághatatlannak hitt gondolati kereteken kívülről kell behozni a siker érdekében”.

Hozzátette, hogy a tanulmány mindkét irányt egyaránt vizsgálja, és mindkét esetben a megoldás alapját az erős, szuverén, kulturálisan önazonos nemzetállamok konszenzusán alapuló együttműködés jelenti.

„Az erős és önazonos tagállamok megmaradása nem Európa gyengeségét, hanem erősségét jelenti” – szögezte le, valamint kiemelte Európa sokszínűségének megőrzését, „ennek gyümölcsei ugyanis egész Európának teremnek”.

„Az EU nem működhet ideológiai gépezetként”

A beszélgetésen felszólalt Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója is, aki kiemelte: az EU elsődleges céljának a tagállamok és az állampolgárok érdekei szolgálatának kell lennie, „nem pedig a brüsszeli elit kiszolgálásának”.

„A brüsszeli vezetők megpróbálják a saját értékeiket és ideológiájukat rákényszeríteni (a tagállamokra), és ha azok ellenkeznek, jogi, pénzügyi és politikai eszközöket vetnek be azért, hogy eltávolítsák a velük ellenkező politikai erőt.”

Hozzátette, nem pusztán az intézmények reformjára van szükség, hanem az EU-s vezetők és a nagy EU-s tagállamok vezetőinek gondolkodásmódját is meg kell változtatni. Leszögezte, az EU nem működhet „ideológiai gépezetként”, mert akkor a nagyobb kérdésekben a tagállamok sosem érnek el konszenzust.

Az EU jövőjével kapcsolatos kérdésre válaszolva Szánthó Miklós hangsúlyozta: azok, akik még nagyobb integrációt sürgetnek, nem értik, hogy éppen az erre tett erőfeszítések vezetnek az EU összeomlásához, példaként pedig Ukrajna esetleges EU-s tagságát emelte ki, amely, mint mondta, az EU széteséséhez vezetne, "az pedig éppen Oroszország hasznára válna".

„Az EU története dióhájban az, hogy a németek és a franciák felépítették, a liberálisok tönkretették, és a patrióták hozzák rendbe” – jelentette ki.

A beszélgetésen felszólalt Jerzy Kwasniewski, az Ordo Iuris társalapítója is, aki bírálta azt az álláspontot, amely „több Európát” javasol megoldásnak a válságokra, és úgy vélte, ehelyett több hatalmat kellene adni a tagállamok választotta tisztségviselőknek és az állampolgároknak.

„Új hozzáállás kell, mert a jelenlegi megbukott” – szögezte le.

Mint mondta, a tanulmány felvázolt olyan forgatókönyvet is, amely szerint teljesen az alapoktól kellene újjáépíteni az EU-t, az átmeneti időszakban pedig vélhetően néhány évig tartana. Mint azt leszögezte, az új politikai közösség a szabadságon, a szabadpiacon és a tagállamok szuverenitásán alapulna.

Az esemény másik felszólalója, Rodrigo Ballester, az MCC Európai Tanulmányok Műhelyének vezetője szintén szót emelt az EU centralista törekvései ellen, leszögezve:

„ha Brüsszel egyszer hatalmat kap, azt sosem adja vissza”.

Hozzátette: „25 év közös politikája megmutatta, hogy az EU nem a helyes úton jár”.

Emlékeztetett továbbá arra, hogy korábban az EU kevésbé volt centralizált, a szervezet jobban szolgálta a tagállamok érdekeit.

„Nem lehet minden válságra azt a választ adni, hogy »Még több Európát!«” – jelentette ki. Sürgette továbbá a tagállamok vezetői alkotta Európai Tanács szerepének jelentősebbé tételét az EU-n belül, illetve az uniós tisztségviselők fizetésének csökkentését.

„Senkinek nem szabad többet keresnie havi nettó 10 ezer eurónál, és ez nem populizmus" – fogalmazott, hozzátéve: „az autó tetszik, én a sofőrrel nem vagyok elégedett”.

Aláhúzta emellett azt is, hogy „senki nem adott Brüsszelnek felhatalmazást ahhoz, hogy például a gyermekek szexuális felvilágosításába beleszóljon”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
Rég nem látott lendületben a forint

Rég nem látott lendületben a forint

Nagypénteken a forint álmosan indított a csütörtök esti kisebb erősödés után még nincsenek nagyobb változások az árfolyamban. Tegnap elsősorban az mozgatta az árfolyamokat, hogy az amerikai jegybank elnöke, Jerome Powell éles hangon kritizálta Donald Trump amerikai elnököt. Ma a hazai bankközi piac zárva tart, ezért a szokásosnál lényegesen kisebb lesz a forgalom (nemzetközi piacokon keresztül zajlik a kereskedés), viszont érdemes figyelemmel követni az árfolyam alakulását, hiszen az illikvidebb kereskedésben lehetnek akár nagyobb kilengések is. A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×