Kovács Zoltán Facebook-bejegyzésében közölte: az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) csendben támogatott 6200 újságírót és 707 médiumot világszerte - köztük Magyarországon is. Céljuk egy meghatározott ideológiai irányvonal erősítése, amely összhangban áll a baloldali-liberális érdekekkel, elősegíti a tömeges migrációt, és szembeszáll azokkal a kormányokkal, amelyek a globalista törekvések ellenében politizálnak.
A USAID-et eredetileg humanitárius és fejlesztési segítségnyújtásra hozták létre, ám mára Kovács Zoltán szerint az egyik legbefolyásosabb médiatámogató szervezetté vált. A hivatalos nyilvántartásokra hivatkozva azt írta: Joe Biden elnöksége alatt az ügynökség számos, médiával foglalkozó NGO-t finanszírozott - sok közülük valójában lobbiszervezetként működik, nem pedig független sajtóorgánumként. Ukrajnában például tízből kilenc médiumot a Biden-adminisztráció támogatott.
A bejegyzés szerint Magyarország sem maradt ki ebből a folyamatból. Samantha Power, a USAID igazgatója 2023-ban Budapestre látogatott, és a Szabó Ervin Könyvtárban találkozott a magyar sajtóra fókuszáló NGO-k képviselőivel. Bár a hivatalos közlés szerint a téma a "szabad sajtó" volt, valójában egy stratégiai megbeszélés zajlott arról, hogyan növelhető az ellenzéki médiumok befolyása és elérése amerikai pénzügyi támogatás révén.
Magyarországon a USAID többek között az alábbi médiumokat támogatta:
- a 444.hu több mint 8 millió forintot (mintegy 22 000 dollár) veszített az USAID kifizetések befagyasztásával;
- a G7 & Jelen egyenként több mint 7 millió forintot (mintegy 19 000 dollár) kaptak.
- A Klubrádió & Magyar Hang egyenként több mint 10 millió forintot (mintegy 27 000 dollár) zsebeltek be,
- a Tilos Rádió 7 millió forint (mintegy 19 000 dollár) támogatásban részesült.
Kovács Zoltán szerint nemcsak Magyarországon figyelhető meg ez a jelenség. Lengyelországban is jelentős támogatásokat kaptak a baloldali-liberális médiumok és aktivista szervezetek. Az egyik legnagyobb kedvezményezett a Gazeta Wyborcza, az ország vezető baloldali napilapja volt, amely az elmúlt nyolc évben mintegy 20 millió dollár támogatáshoz jutott. A lap élesen bírálta a lengyel konzervatív kormányt, és narratívája szorosan illeszkedett az ellenzék álláspontjához.
A bejegyzésben szerepelnek további támogatott szervezetek is:
- az Okopress (oknyomozó újságírás) 1,5 millió dollárt kapott 2018 óta;
- a Mariusz Szczygieł Fundacja Instytut Reportażu 500 000 dollárt kapott baloldali politikai rendezvények szervezésére, sőt, kormányellenes tüntetések plakátjainak gyártására is.
- A Polskie Forum Migracyjne 2 millió dollárt kapott a migránsok lengyel társadalomba való beilleszkedésének segítésére.
- A Demagog (tényellenőrző portál) 40 000 dollárt kapott, hogy népszerűsítse a migrációval és bűnözéssel kapcsolatos "ellenkező" narratívákat.
- A Helsinki Alapítvány az Emberi Jogokért több millió dollár támogatást kapott újságírók, aktivisták és menedékkérők jogi védelmére;
- Krytyka Polityczna pedig 5 millió dollárt kapott egy új baloldali politikai mozgalom építésére Lengyelországban.
Az államtitkár közölte, a támogatások folyósítását Donald Trump döntése egy időre leállította: az amerikai elnök 90 napos segélymoratóriumot rendelt el, amely megakasztotta a USAID médiatámogatásait. Ám a globalista hálózatok gyorsan alkalmazkodtak - a pénzáramlás Washingtonból Brüsszelbe helyeződött át.
Kifejtette, az európai intézmények készen állnak arra, hogy átvegyék a USAID szerepét. Daniel Freund liberális EP-képviselő nyíltan kijelentette: Brüsszelnek tovább kell vinnie a USAID finanszírozási mechanizmusait. Az EUobserver hírportál megerősítette: uniós cél, hogy továbbra is támogassák a migrációpárti, szuverenitásellenes médiumokat - immár európai pénzből.
Kovács Zoltán emlékeztetett, Magyarország évek óta figyelmeztet a külföldről finanszírozott médiumok és NGO-k politikai beavatkozására. 2022-ben kiszivárgott hírszerzési jelentések igazolták, hogy ezek a szervezetek aktívan támogatták az ellenzéki pártokat a magyar választások során. Most, hogy az amerikai pénzek Brüsszelbe áramlanak, az erőfeszítések más forrásból, de zavartalanul folytatódnak.
A magyar kormány álláspontja világos: nem tűrjük el a külföldi beavatkozást a nemzeti politikába. Nem engedjük, hogy Brüsszelből finanszírozott NGO-k, baloldali médiumok és politikai szervezetek kívülről próbálják befolyásolni Magyarország demokratikus folyamatait. Az ellenzéki média nagykövetségeken keresztüli eltartásának időszaka lezárult - írta, hozzátéve: Magyarország nincs egyedül ebben a küzdelemben. Szlovákia és Szerbia vezetői is politikai destabilizációs törekvéseket tapasztaltak, és nyíltan beszéltek a szuverenitásukat aláásni próbáló külföldi befolyásról.
A nagy kérdés tehát az: ellenállnak-e az európai országok ennek a befolyásolási kampánynak, vagy Brüsszel válik a politikai manipuláció új központjává? - zárta bejegyzését.
„Megint az lesz, amit mondtunk”
Mégiscsak az van, amit évek óta mondunk, kiderült, hogy hosszú évekig fizettek amerikai dollárokból szélsőbaloldali aktivistákat és újságírókat – írta Kocsis Máté, a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportjának vezetője hétfőn, Facebook-oldalán.
A politikus bejegyzésében idézte az Egyesült Államok különleges missziókért felelős megbízottját, Richard Grenellt, aki "arról értekezik, hogy felesleges tovább finanszírozni a Szabad Európát és az Amerika Hangjait". Kocsis Máté Idézte Elon Muskot is, aki szerint "csak radikális baloldali őrültek, akik maguknak beszélnek, miközben évente egymilliárd dollárnyi amerikai adófizetői pénzt égetnek el".
"A szélsőbalosok étlapján volt a migráció, a háború, a genderőrület és minden, amire a választáson nemet mondtak most az amerikaiak is. Az ottani baloldal ideológiai agymosásra és propagandára 1 milliárd dollárt vert el évente" - írta a frakcióvezető.
Kocsis Máté hozzátette: "egyre több iratot mutatnak be Trumpék, előbb-utóbb a hazai ügynökújságírókat is felfedhetik. És megint az lesz, amit mondtunk".