eur:
412.82
usd:
401.74
bux:
84878.97
2025. január 19. vasárnap Márió, Sára
Sebességkorlátozó tábla a fővárosi Sztehlo Gábor rakparton  2025. január 10-én. Ettől a naptól 50 kilométer/óra lesz a megengedett legnagyobb sebesség a Budai alsó rakpart csaknem teljes hosszán, a Tímár utca és Rákóczi híd között, vagyis azokon a szakaszokon is, ahol eddig 70 kilométer/óra volt a legnagyobb megengedett sebesség. A háttérben a Lánchíd.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Karácsony Gergely az újabb fővárosi sebességkorlátozásról: további szigorítások jöhetnek

Péntek óta 50 km/óra a megengedett legnagyobb sebesség a budai alsó rakpart csaknem teljes szakaszán. A főpolgármester azzal indokolta a döntést az InfoRádióban, hogy a hasonló intézkedések több európai városban is hozzájárultak a halálos balesetek visszaszorításához, illetve megelőzéséhez.

Január 10. óta 70 helyett már csak legfeljebb 50 kilométer/órás sebességgel lehet autóval közlekedni a budai alsó rakpartokon. A Nagyszombat utcai kijelölt gyalogos-átkelőhely és kerékpárút-átvezetés környezetében viszont marad az alacsonyabb, 40 km/órás sebességhatár. Korábban a főváros más pontjain is megváltoztatták a megengedett sebesség felső határát. A főpolgármester indoklása szerint ezzel biztonságosabbá válnak az érintett útszakaszok.

Karácsony Gergely az InfoRádióban elmondta: csak ott korlátozzák a sebességet, ahol ez az intézkedés valóban csökkenti a balesetveszélyt. Hozzátette: a hasonló korlátozások nagyon hatékony megoldásnak bizonyultak több európai nagyvárosban is, és hozzájárultak a halálos balesetek visszaszorításához, illetve megelőzéséhez.

Mint fogalmazott, nem szeretnének átesni a ló túlsó oldalára sem, mert például azt túlzásnak tartja, hogy Brüsszelben csak 30 kilométer/órás sebességgel közlekedhetnek az autósok az egész városban. A főpolgármester emlékeztetett, hogy múlt péntekig egymást váltották az 50 és a 70 kilométer/órás szakaszok a budai alsó rakparton, a mostani kisebb szigorítás azonban szerinte „érdemben nem befolyásolja az autók sebességét, hiszen a csomópontoknál eddig is 50 km/óra volt a megengedett legnagyobb sebesség”.

Karácsony Gergely reméli, hogy a beavatkozások eredményesek lesznek, és egyben jelezte, hogy a következő hónapokban folyamatosan figyelik majd a közlekedésbiztonsági statisztikai adatokat, illetve a balesetek számát. Kiemelte, hogy

a sebességhatárok megváltoztatása csak az egyik eleme az összehangolt intézkedéseknek, amelyektől javulást és a jelenleginél biztonságosabb közlekedést vár.

Kovács Kázmér ügyvéd, a Magyar Autóklub Jogi és Érdekvédelmi Bizottságának elnöke szerint valóban nem szerencsés, továbbá elvonja a járművezetők figyelmét, ha egy viszonylag rövid útszakaszon belül többször is változik a sebességhatár. Arról is beszélt, hogy jogszabály írja elő a sebességkorlátozásra vonatkozó előírások bizonyos időközönkénti felülvizsgálatát, amit az ügyvéd szerint az eddigiekhez képest következetesebben kellene megtenniük az illetékeseknek. Jelezte, hogy az esetleges módosításokat, korrigálásokat mindig a forgalmi változásokhoz és a baleseti statisztikákhoz kell igazítani.

Kovács Kázmér szerint az már egy következő kérdés, hogy valóban indokolt volt-e az eddigi 70 km/órás megengedett sebesség megszüntetése a budai alsó rakpartokon, vagy nem lett volna-e jobb megoldás, ha – az egészen rövid szakaszokat kivéve – a teljes útszakaszon megtartják, illetve kiterjesztik az eddigi felső határt.

A Budapest Közút adatai alapján a budai alsó rakpartokon 2019 és 2023 között összesen 51 személyi sérüléssel járó közúti közlekedési baleset történt. A turisztikai célpontoknál, például az A38 Hajó környezetében pedig jelentősen megnőtt a gyalogos forgalom.

(A nyitóképen: sebességkorlátozó tábla a fővárosi Sztehlo Gábor rakparton 2025. január 10-én. Ettől a naptól 50 kilométer/óra a megengedett legnagyobb sebesség a budai alsó rakpart csaknem teljes hosszán.)

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakértő: általánossá válhat a rotációs futamrendezés az F1-ben, ami a Hungaroringet is érintheti

Szakértő: általánossá válhat a rotációs futamrendezés az F1-ben, ami a Hungaroringet is érintheti

Hosszabb távon is a Forma–1-es versenyhelyszínek között marad Belgium, de a rotáció miatt 2028-ban és 2030-ban sem rendeznek majd futamot Spában. Vámosi Péter, a Motorsport Online főszerkesztője az InfoRádióban elmondta: az üzleti érdekek és a további terjeszkedés miatt várhatóan egyre több európai nagydíj kerülhet ki a versenynaptárból, vagy csak kétévente rendezhetik meg.

Szakértő: trendi lett mentális betegnek lenni

TikTok-videók hatására a fiatalok csaknem fele diagnosztizálta magát egy nem létező, kitalált mentális betegséggel. Az NMHH kutatásában részt vevő középiskolások és egyetemisták 43 százaléka jutott arra, hogy ő is a VIDZ nevű betegségben szenved. A kutatók szerint mindez azt erősíti meg, hogy hajlamosak fenntartások nélkül valósként elfogadni az online térben eléjük táruló, bizonytalan eredetű információkat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.20. hétfő, 18:00
Egeresi Zoltán
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa, Törökország-kutató
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×