eur:
409.5
usd:
390.2
bux:
80398.04
2024. december 13. péntek Luca, Otília
Lomok a VIII. kerületi Lujza utcában 2015. március 26-án. A lakosság minden évben igénybe veheti a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-vel közösen szervezett, meghatározott időpontban történő, külön díjazás nélküli lomtalanítási szolgáltatást.
Nyitókép: MTI Fotó: Balogh Zoltán

Hivatalossá vált: alapjaiban változik meg a budapesti lomtalanítás

A Mohu álláspontja szerint fontos, hogy a jogszabályi környezettel összhangban Budapest felzárkózzon azokhoz a városokhoz, ahol a modern lomtalanítási rendszerben gyűjtik a nagydarabos háztartási hulladékokat.

A Mohu Budapest szerint az Európai Unió nagyvárosaiban jellemzően már évek vagy akár évtizedek óta olyan kontrollált gyűjtőpontos rendszer van érvényben, amely a lakosság számára tisztább és a mindennapokat megkönnyítő elvek mentén működik - írja az Index.

A Mohu érvelése szerint az 50 éve jellemző lomtalanítási rendszer rendetlenséget eredményez a közterületeken, fennakadásokkal járhat, zavarja a lakókat, több napra megnehezíti a parkolást, és a városképet, tisztaságot is jelentősen rontja.

A jelenleg érvényben lévő "utcára pakolós" rendszer kivezetése vagy átalakítása évek óta van napirenden a fővárosban. A hulladékkezelő vállalat az alábbiakat közölte a kontrollált, gyűjtőpontos lomtalanítási rendszerről:

  • Egy-egy kerületben az előre megadott időpontban akár 10 darab őrzött gyűjtőpontra lehet elvinni a kidobásra szánt lomot. A gyűjtőpont legtávolabb 800-1000 méterre lehet egy lakástól, jellemzően ennél jóval közelebb lesz. Valamennyi gyűjtőpont 3 napig tart nyitva.
  • A házhoz menő szolgáltatás nem szűnik meg; igény szerint a kerületi önkormányzatoknak lehetősége lesz rászorultsági alapon kijelölni adott címeket, ahova a szolgáltató térítésmentesen házhoz megy, és elhozza a lomot.
  • Mindemellett pedig egész évben már jelenleg is rendelkezésre áll a megrendelhető díjköteles házhoz menő lomtalanítási szolgáltatás is.
  • A kontrollált lomtalanítás sikeresen működik szinte az összes európai uniós nagyvárosban, de a hazai nagy vidéki városokban is Zalaegerszegtől Nyíregyházáig. Budapest azon kevés település közé tartozik, ahol még a ház elé ömlesztve kirakott lomtalanítás a jellemző.
  • A megoldás támogatja a környezettudatos és fenntartható hulladékgazdálkodási rendszerek működtetését és összhangban van a hazai jogszabályi környezettel, a körforgásos hulladékgazdaság elveivel.
  • A kontrollált körülmények közötti átvétel tiszta hulladékfrakciókat eredményez, amik jól újrahasznosíthatók. Ráadásul a veszélyes hulladékától is szabályos módon szabadulhat meg a lakosság.
  • Az új rendszerben a mindinkább elfogadottá váló környezettudatos hulladékgazdálkodás elveit az egyéni szinten is könnyebb megvalósítani, hiszen a megoldás lehetőséget biztosít a személyes társadalmi felelősségvállalásra, hulladékgazdálkodás mind.
  • Az új rendszernek köszönhetően a városkép tiszta és rendezett marad a lomtalanítás idejére is, ami egy turisták által látogatott világváros esetében alapvető.
  • Az új rendszerben a lakosság mindennapjait a legkevésbé érinti a lomtalanítás. Nem a ház elé lesz kidobva mindenfajta szemét, hanem egy biztonságos, őrzött helyen konténerekben szelektíven lehet leadni. A lomtalanítás ideje alatt a hulladék elszállítása folyamatos.

A Mohu tájékoztatása szerint a jelenlegi fővárosi lomtalanítási eljárásban az utcára ömlesztve kihelyezett lomhulladékok és egyéb (részben veszélyes) hulladékfajták állandó ellenőrzése lehetetlen. Ennek kapcsán kiemelték, hogy

a jelenlegi fővárosi lomtalanításkor rengeteg ki nem helyezhető hulladék, például elektromos és elektronikai hulladék, veszélyes hulladék, ruhanemű, sitt, festék, stb. kerül a lomok közé, ami megnehezíti, megakadályozza a hulladékfajták szakszerű kezelését és újrahasznosítását, vagyis a fenntartható, körforgásos hulladékgazdálkodási célok jelentősen sérülnek.

"A lomtalanítás jelen formájában jelentősen rontja a fővárosi utcaképet, közrendet is. Gyakran a járdákon olyan méretű kupacok keletkeznek, hogy teljesen ellehetetlenítik a gyalogos közlekedést; a zöldterületeken pedig károkat okoznak a növényzetben. A lomtalanítással járó nemkívánatos jelenségek továbbá turisztikai és közbiztonsági szempontból is károkat okoznak a városnak, számos rendőri és közterületi intézkedéssel jár" - írja a vállalat sajtóközleményében.

A Mohu szerint az új, kontrollált fővárosi lomtalanítási megoldás alapelveinek megfelelően a cél, hogy a kontrollált körülmények megteremtése érdekében a jövőben gyűjtőpontos lomtalanítás legyen, amely az egész évben ingyenes hulladékudvari beszállítás mellett kínál alternatívát a lomok kontrollált leadására. Továbbá egy-egy kerületben akár 10 darab őrzött gyűjtőpont is létesül úgy, hogy minden lakos átlagosan 800 méteren belül el tudjon érni egy gyűjtőpontot. Valamennyi gyűjtőpont 3 napig tart nyitva.

A hulladékkezelő vállalat álláspontja szerint a megoldás mind ökológiai, mind ökonómiai szempontból támogatja a fenntartható hulladékgazdálkodási rendszerek működtetését.

A kontrollált körülmények közötti átvétel tiszta hulladékfrakciókat eredményez, amik jól újrahasznosíthatók. Ráadásul az új rendszerben az egyéb fa-, fém-, műanyag-, üveg-, textil-, elektronikai és veszélyes hulladékától is szabályos módon szabadulhat meg a lakosság.

Nem mindenkinek tetszik az új rendszer

A terveket több kerületi polgármester is bírálta. Szaniszló Sándor, a XVIII. kerület első embere azt mondta, a változás jelentősen megnehezíti a gépjárművel nem rendelkező családok, háztartások dolgát, emellett az illegális hulladéklerakás is nőni fog meglátása szerint.

A polgármester elmondta, kezdeményezték, hogy a Fővárosi Közgyűlés tűzze napirendre a lomtalanítás kérdését, és dolgozzon ki egy, a lakosság érdekeit szem előtt tartó, a város élhetőségét és tisztaságát garantáló eljárást.

Kiss Tibor, a Mohu stratégiai és létesítményüzemeltetési főigazgatója az InfoRádiónak elmondta, a kerületvezetőkkel januárban kezdődik meg az egyeztetés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakértő: a Nyugat elnéző marad, amíg Izrael elvégzi a piszkos munkát a Közel-Keleten

Szakértő: a Nyugat elnéző marad, amíg Izrael elvégzi a piszkos munkát a Közel-Keleten

Ha egy radikális rezsim kerül hatalomra Szíriában, akkor akár hosszan elnyúló gerillaháborút is indíthat Izrael ellen – mondta az InfoRádióban Csepregi Zsolt. Az Izrael-szakértő szerint a zsidó állam hasznos szolgálatot tett a Nyugatnak azzal, hogy megsemmisítette a szíriai stratégiai fegyverrendszerek nagy részét, a Golán-fennsík feletti ellenőrzés miatt viszont egy újabb komoly konfliktus éleződhet ki a térségben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.13. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×