Infostart.hu
eur:
379.11
usd:
319.55
bux:
130202.21
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia
Hungarian money - forint in the black wallet
Nyitókép: johan10/Getty Images

Átalakul a nyugdíjrendszer – nyilvánosak a kormány tervei

A Pénzügyminisztérium társadalmi egyeztetésre bocsátotta az egyes nyugdíjbiztosítási tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló tervezetét, amely a nyugdíjrendszer adminisztratív és jogi folyamatain változtatna.

Új jogszabálytervezetet tett közzé a Pénzügyminisztérium a nyugdíjszabályozás átalakítására. A tervezet főbb elemei között szerepelnek a nyugdíjmegállapítási és -folyósítási eljárások egyszerűsítése, valamint az ügyintézési határidők rövidítése – írja a Portfolio.

A javaslat egyik kiemelt része a külföldön élő nyugdíjasokat érinti. Az új szabályok szerint a külföldön élő személyek nyugdíjának folyósítása egyszerűbbé válik, és lehetőség nyílik arra, hogy a kifizetéseket a jövőben közvetlenül nemzetközi bankszámlákra utalják. Ez különösen fontos az Európai Unió tisztviselői és más külföldön dolgozók számára a normaszöveg alapján.

Egy másik fontos elem a megváltozott munkaképességű személyek ellátásának felülvizsgálatára és megállapítására vonatkozó eljárások korszerűsítése. A tervezet előírja, hogy az érintettek számára a jövőben egyértelműbbé válik az egészségi állapotuk felülvizsgálatának folyamata, és az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térből elérhető dokumentumokkal egyszerűsítik a kapcsolódó ügyintézést.

A nyugdíjakkal kapcsolatos hatósági ügyintézésben szintén változások várhatók: a PM tervezete szerint Budapest Főváros Kormányhivatala központi szerepet kap, különösen a nemzetközi ügyek kezelésében. Emellett a nyugdíjfolyósító szervek – így például a Magyar Államkincstár – feladatai is bővülnek, például a nyugdíjak emelésével és visszamenőleges kifizetésekkel kapcsolatos ügyekben.

A tervezet részeként a tizenharmadik havi ellátás szabályozása is módosulna. A juttatás kifizetésének időpontja januárról februárra tolódik, ami a tervezett költségvetési intézkedések részeként valósulhat meg.

A nyugdíjrendszer korszerűsítésének másik jelentős eleme a szolgálati idő számításának pontosítása. Az új szabályozás szerint egyértelműen meghatározzák, hogy milyen feltételek mellett vehetők figyelembe a szüneteltetett biztosítási időszakok. Biztosítási idő szüneteltetése egyéni vállalkozók esetében, az új szabályok szerint azok a napok nem számítanak bele a szolgálati időbe osztószámként, amikor az egyéni vállalkozó biztosítása szünetelt, de ha a társadalombiztosítási járulékot a minimális járulékfizetési alap után a teljes hónapra megfizették, ez a szüneteltetés ellenére sem fogja csökkenteni a szolgálati időt.

Kisadózó vállalkozók esetében ha a biztosításuk nem állt fenn vagy szünetelt, az adott napok nem számítanak osztószámként, de ha a kisadózó vállalkozó a tételes adót teljes hónapra megfizette, akkor ezek a napok továbbra is figyelembe vehetők a szolgálati idő kiszámításánál.

A módosítások várhatóan 2025. január 1-jén lépnek hatályba, amelyhez azonban a 2025. évi központi költségvetésről szóló törvény kihirdetése szükséges.

Címlapról ajánljuk
A Mol-csoport is részesülhet Afrika egyik legnagyobb olajkészletéből

A Mol-csoport is részesülhet Afrika egyik legnagyobb olajkészletéből

A magyar cégcsoport tovább bővíti nemzetközi portfólióját azzal, hogy belép Líbiába, miután egy spanyol és egy török vállalattal közösen sikeresen pályázott egy Földközi-tengeri kutatási területre. Korányi G. Tamás tőzsdei szakértő az InfoRádióban beszélt a hazai olajlelőhelyek kimerülése miatt a Molra nehezedő nyomásról is.

„A liberális demokrácia kezdi felzabálni saját magát” – Schiffer András az Arénában

Anti-imperialistaként kutyakötelessége az embernek tiltakozni az ellen, hogyha valaki azt gondolja, egy meghatározó ország elnökeként elrendezheti más országok sorsát, de azzal sem ért egyet, hogy Donald Trumppal ellentétben az európai politikában a döntések nem megszemélyesíthetők. Schiffer András ügyvéd, korábbi országgyűlési képviselő, az LMP alapítója és korábbi társelnöke beszélt erről az InfoRádió Aréna című műsorában.
inforadio
ARÉNA
2026.02.13. péntek, 18:00
Hidasi Judit
japanológus, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem professor emeritája
Elromlott a hangulat Amerikában, ismét ütik a szoftvercégeket, esnek a nemesfémek is

Elromlott a hangulat Amerikában, ismét ütik a szoftvercégeket, esnek a nemesfémek is

A japán Nikkei és a dél-koreai Kospi index is új történelmi csúcsra emelkedett ma, a nyitás után pluszba lendültek az európai és az amerikai piacok is. A befektetők elsősorban a vállalati gyorsjelentésekre és a délután megjelenő amerikai makroadatra figyelnek, a heti friss munkanélküli segélykérelmek számáról kapunk mag friss statisztikát. A magyar tőzsdén az OTP és a Magyar Telekom nagyot emelkedett, és ütik a 4iG-t és a Rábát. Estére elromlott a hangulat Amerikában, ismét ütik a szoftvercégeket, de az aranyat és az ezüstöt is. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×