A helyszínen tartott sajtótájékoztatón Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára elmondta:
az elmúlt 35 évben ekkora értékű oktatási intézményi beruházás nem történt Magyarországon,
ezzel a projekt az egyik legnagyobb volumenű, budapesti léptékben is meghatározó állami beruházás.
Szeptemberben kezdődnek meg a jövő tavaszig tartó a bontási munkálatok a területen. A feladatot elnyerő cég kiválasztásakor szempont volt, hogy a lehető leggyorsabban, a legkisebb szállópor-kibocsátás mellett, a legszigorúbb rezgésvédelmi és veszélyesanyag-kezelési szabályokat betartva vállalja a munka elvégzését - ismertette az államtitkár.
Az eredetileg 200-250 milliárd forintosra tervezett és 2027-ben lezárni kívánt projekt tartalma időközben változott, kivették belőle például a szintén ide tervezett, de végül a közelben megépülő kollégiumot, így a korábban kalkulált 62 ezer helyett mintegy 57 és fél ezer négyzetméteres tér épül az egykor a közrádió által használt, 18 ezer négyzetméteres ingatlanon.
Néhány hónapon belül elkészülnek az érintettekkel folytatott egyeztetések alapján elhatározott változások engedélyeztetéséhez szükséges dokumentumok, majd a kiviteli tervek, így a bontás befejeződése után megkezdhetik az építési munkálatokat. Az államtitkár hangsúlyozta: nyitottak minden olyan racionalizálási javaslatra, ami nem jelent minőségi engedményt.
Mindazon változtatási igényeket, amelyek magát az egyetemi campus beruházását ellehetetlenítik, nem tudtuk akceptálni - jegyezte meg a tervváltoztatásokról szóló egyeztetésekről.
Ígérete szerint a jelenleg lepusztult zárványterületen olyan innovatív, térben minden irányba nyitott oktatási intézményt hoznak létre, amelyben a mostani hétről 20 százalék fölé emelkedik a zöldterületek aránya, így itt - olasz mintára - kis terek laza hálózatával jöhet létre egy kifejezetten élhető városrész. Eközben a területen álló két palotát felújítják, funkcióval töltik meg a szomszédos Magyar Nemzeti Múzeumhoz is méltó módon.
Lánszki Regő kiemelte: nem fordulhat elő, hogy a munkálatok miatt bármelyik környékbeli lakás károsodik vagy funkciója sérül. Minden itt elköltött egy forint a környéken további négy-öt forintnyi értéknövekedést fog jelenteni - hangsúlyozta.
Beszélt arról is, hogy eredeti funkciójában a tudatos tervezés eredményeként létrejött Palotanegyed "egy kitalált, jól működő városrész" volt, de a Magyar Rádió beköltözésével változtak a belső arányok, ráadásul egyes épületekben azbesztet használtak, amelyet el kell távolítani.
A rádió Bródy Sándor utcai homlokzatát - annak történelmi fontossága miatt - megtartják.
Az épületek egy részének átalakítása jelentős pluszköltség mellett akkora megalkuvásokat tenne szükségessé, "ami egyszerűen összeegyeztethetetlen azzal, amit mi szeretnénk", vagyis a racionalitás és a fenntarthatóság legmesszebb menő figyelembevételével.
Egy ilyen ikonikus épületnél a legfontosabb: úgy legyen mai, hogy mégis egyfajta kortalanságot mutasson - jelentette ki az államtitkár, célnak nevezve, hogy maradandó alkotás szülessen. Meglátása szerint ez a terv ezt messzemenőkig képes biztosítani.