eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Dél-Izrael, 2023. december 25.Izraeli páncélozott csapatszállító járművek Dél-Izraelben, a Gázai övezet határának térségében 2023. december 25-én. A Hamász palesztin iszlamista szervezet fegyveresei október 7-én támadást indítottak Izrael ellen, az izraeli haderő pedig válaszul légi és szárazföldi hadműveleteket hajt végre a Gázai övezetben.
Nyitókép: MTI/EPA/Atef Szafadi

Publicus-felmérés: a magyarok többsége Izraelt támogatja a háborúban

A megkérdezett magyarok 84 százaléka elítéli a Hamász októberi Izrael elleni terrortámadását, ugyanakkor a válaszadók alig több mint egyharmada tartja arányos válasznak a gázai városokat leromboló tömeges izraeli légicsapásokat – derült ki a Publicus Intézet reprezentatív kutatásából.

A Népszava által ismertetett felmérés alapján a megkérdezett magyar emberek többsége Izrael pártján áll a gázai háború ügyében, ugyanakkor nem ért egyet a Netanjahu-kormány bizonyos válaszlépéseivel sem. A kutatásban részt vevők 84 százaléka ítélte el a Hamász őszi támadását.

A Publicus Intézet vezetője azt mondta az InfoRádióban, hogy ebben a kérdésben nincs érdemi különbség a különböző pártállású, nemű vagy aktivitású magyar válaszadók között. Pulai András hozzátette: Izrael katonai reakcióit némileg kevesebben ellenzik (50 százalék), a megkérdezettek 35 százaléka pedig kevésbé ítéli el vagy nem ítéli el az izraeli kormányzat válaszlépéseit. Utóbbi kérdéskörben már látható valamennyi politikai referencia szerinti eltolódás.

Az elemző közölte: a magyar ellenzéki szavazók 59 százaléka, míg a Fidesz-KDNP szavazóinak a 46 százaléka ítéli el az izraeliek akcióit, „összességében azonban nagyjából ugyanaz a kép bontakozik ki mind a két oldalon”. A válaszadók 40 százaléka mondta azt, hogy Izrael válasza jogos és arányos, 34 százalék szerint aránytalanul túlzó, ugyanakkor a jogosságot nem vitatja, 8 százalék pedig az arányosságát, valamint a jogosságát is vitatja az izraeli fellépésnek. Pulai András szerint ezek alapján kijelenthető, hogy

a magyar társadalom részéről nincs többségi pozitív támogatás Izrael válaszcsapásainak arányosságával kapcsolatban.

A felmérés résztvevőinek jelentős többsége (64 százalék) jobban elítéli a kiváltó okot, vagyis a Hamász terrortámadását, mint azt, hogy Izrael válaszlépésekre kényszerült, 14 százalék viszont a zsidó államot ítéli el nagyobb mértékben a Publicus kutatása szerint. Pulai András közölte: mindez azt mutatja a közel-keleti helyzetet illetően, hogy a kiváltó okok sokkal nagyobb súllyal estek latba a válaszadások során.

Forrás: Publicus/Népszava
Forrás: Publicus/Népszava

Meglehetősen árnyalt képet mutat a megkérdezettek véleménye alapján a háborút kiváltó ok. A közvélemény-kutató cég arra volt kíváncsi, hogy a válaszadók szerint ki tehető felelőssé a közel-keleti konfliktus kirobbantásért. Összesen öt okra, befolyásoló tényezőre kérdeztek rá, és a következő sorrend alakult ki:

  1. az Izrael államot régóta elpusztítani akaró Hamász (a megkérdezettek 80 százaléka értett egyet ezzel)
  2. a térségben egyre nagyobb befolyásra szert tevő Irán
  3. az önálló palesztin állam létrehozását akadályozó Izrael
  4. az Egyesült Államok befolyásoló politikája
  5. Oroszország befolyásoló politikája

A Publicus felmérése szerint a válaszadók majdnem kétharmada (63 százalék) egyetért azzal, hogy úgy jöhetne létre béke a térségben, ha Izraelnek sikerülne teljesen felszámolnia a Hamászt.

Ugyanakkor csak az egyharmaduk (36 százalék) gondolja azt, hogy ez egy reálisan megvalósítható cél.

Pulai András véleménye szerint ez is azt mutatja, hogy az emberek többsége ugyan szükségesnek tartja a béke felé tett lépéseket, mégsem gondolják azt feltétlenül, hogy ezek elégségesek a jelen helyzetben. A kutatás résztvevőinek 35 százaléka szerint a térségben javulna az esély a békére Izrael háborús győzelme esetén, 37 százalék viszont úgy véli, romlana a helyzet ebben az esetben. „Magyarul a rövid távon megvalósuló megbékélés esélye vagy lehetősége a magyar válaszadók számára nem látható, és azt gondolom, valószínűleg a helyiek számára sem nagyon” – mondta a Publicus Intézet vezetője.

A kutatás szerint a többség (41 százalék 36-tal szemben) nem értett egyet azzal, hogy a Hamász csak „egy ilyen támadással irányíthatta rá a figyelmet a palesztinok feledésbe merülő elnyomására”, valamint a megkérdezettek egyértelmű többsége (53 százalék) nemmel felelt arra a kérdésre, hogy „antiszemitizmusnak tartja-e az izraeli kormány politikájának bírálatát”. Több mint kétharmad (67 százalék) nemmel válaszolt arra, hogy „elfogadhatónak tartaná-e a palesztinok végleges elűzését a Gázai övezetből és a terület izraeli megszállását”, és 57 százaléknyian feleltek igennel arra, „várható-e, hogy palesztinok tömegei menekülnek majd Európába”.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Palkovics Lászlónak avatárja lett, aki bevezet minket az MI rejtelmeibe

Palkovics Lászlónak avatárja lett, aki bevezet minket az MI rejtelmeibe

Új közösségi oldalán keresztül betekintést nyerhetünk a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos mindennapjaiba. Palkovics László az InfoRádióban elmondta: az MI inkább a javunkra szolgál, és csak kevésbé erősíti a félelmet, de nagyon fontos a tudatos és erkölcsös használat, amelyet egy hamarosan felálló hatóság ellenőriz majd, és ha kell, közbeavatkozik.

Már nem szezonban, hanem négy évszakban gondolkoznak a Balatonnál

Minél több emberrel el kell hitetni, hogy az év bármelyik időszakában érdemes eltölteni egy-egy hétvégét a Balatonnál, és ha sikerül megváltoztatni azt a vélekedést, hogy a Balaton csak a fürdésre jó, akkor megnyerjük ezt a csatát – mondta az InfoRádióban a Balatoni Kör elnöke, Pach Gábor.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×