eur:
411.19
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Karácsony Gergely főpolgármester (b) és Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes a Fővárosi Érdekegyeztető Tanács (Főét) alakuló ülésén a Főpolgármesteri Hivatalban 2020. február 11-én. A háromoldalú érdekegyeztető fórumban öt szakszervezeti és öt munkáltatói szövetség, valamint a fővárosi önkormányzat képviselői foglalnak helyet.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Spórolt a főváros, de nem eleget, dupla pénzt fizetnek az energiáért

Jelentősen csökkent Budapest energiafogyasztása az elmúlt évben, de az elszálló gáz- és olajárak miatt így is duplájára nőtt a kiadása a fővárosnak. Ezt Kiss Ambrus, általános főpolgármester-helyettes közölte, aki arról is beszélt, hogy a főváros átvállalja a MET-Oltalom hajléktalanellátásért felelős munkatársainak fizetését.

Egy éve indította el a főváros a "Budapest-modellt", amelynek célja az energiamegtakarítás volt, miután az orosz-ukrán háború hatására rekordszintre emelkedett a gáz és az olaj világpiaci ára.

Az elmúlt év tapasztalatairól Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes nyilatkozott az InfoRádiónak.

"A három legnagyobb fogyasztónkat ha megnézzük,

  1. a közvilágítást,
  2. a közösségi közlekedést biztosító BKV-t, illetve
  3. a vízműveket,

akkor az ő esetükben összesen a távhő esetében 28 százalékkal csökkent a felhasznált energiamennyiség mértéke:

  • a gáz esetében 46 százalékkal,
  • a villany esetében 5 százalékkal.

Ennek ellére azért brutálisan növekedtek a kiadásaink, ugyanennél a három cégnél 2021 utolsó negyedévi és a 2022 harmadik negyedévig terjedő időszakban összesen 18 milliárd forint volt a költség, ezzel szemben az elmúlt egy évben pedig 37 milliárd forint. De nagyobb lett volna ez a kiadás, ha nincsen ez a megtakarítási program, és ha nem napi tenderen vesszük az áramot."

Az ősszel befolyt helyi iparűzésiadó-bevételeknek köszönhetően jelenleg 17 milliárd forint van a főváros számláján, de ez elsősorban a szolidaritási hozzájárulás beszedése kapcsán megítélt jogvédelemből következik, amely egyébként havi 4 milliárd forinttal csökkentené a főváros költségvetését.

MET-Oltalom

A Fővárosi Közgyűlés jövő héten dönt a MET-Oltalom által működtetett budapesti hajléktalanellátó rendszertámogatásáról.

"Ha a MET és az Oltalom által fenntartott éjszakai szállások, átmeneti szállók, családok átmeneti otthona, női szálló és egészségügyi intézmények bezárásra kerülnének, mert nincsen elegendő munkaerő, aki ezt a feladatot ellássa, ez komoly érvágás lenne nem csak az ott élőknek, az egész hajléktalanellátó rendszernek, ezért be kell avatkozni átmeneti jelleggel. A főváros azt mondja, hogy amíg a MET és a magyar kormány között nem rendeződik a vita a pénzügyi elszámolásról, addig a Fővárosi Önkormányzat átveszi azokat a dolgozókat, akik ezt szociális területen ezeken a helyeken dolgoznak, és mi fizetjük a bért és a járulékot utánuk, ez által akkor rendezett lesz a helyzetük, és jövedelemhez jutnak" - mondta Kiss Ambrus.

Ez a támogatás körülbelül 70 embert érint, az ő bérköltségük a járulékokkal együtt havi szinten több 10 millió forint kiadást jelent a Fővárosi Önkormányzatnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×