eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Closeup female legs feet in white sneakers are riding, kicking by electric scooter on bike path in street of modern urban city. Moving by ecological eco portable transport of future concept.
Nyitókép: monstArrr_/Getty Images

Meglepő számok a magyarok közlekedési szokásairól

Az emberek csaknem fele autót használ munkába járáshoz és a szabadidejében, de a megkérdezettel 59 százalékának van kerékpárja vagy rollerje – derült ki egy új közvélemény-kutatásból.

Egy frissen készült felmérés szerint a magyarországi felnőtt népesség 45 százaléka használ a munkába járáshoz tömegközlekedési eszközt. A válaszadók harmada (36 százalék) választja az autót, 24 százalék gyalog jár, 15 százalék pedig kerékpárral. Férfiak 8 százalékkal nagyobb arányban választják az autót munkába járáshoz, mint a nők. A korcsoportok közül leginkább a 18-39 évesek (47 százalék) választják a tömegközlekedési eszközt. A Budapesten élők között vannak a legtöbben, akik általában a munkába járáshoz a tömegközlekedési eszközöket választják (64 százalék).

A válaszadók 49 százaléka választja az autót a szabadidejében. 44 százaléka tömegközlekedési eszközt, 28 százalék pedig kerékpárt használ. Szabadidőben is a férfiak választják leginkább az autós közlekedést. A korcsoportok közül leginkább a 18-39 évesek körében (56 százalék) választják az autós közlekedést, míg a 60 év felettiek 43 százaléka választja a tömegközlekedést. Minél magasabb valakinek az iskolai végzettsége, annál inkább jellemző, hogy szabadidejében autót használ: felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkezők 64 százaléka, középfokú végzettséggel rendelkezők 52 százaléka, alapfokú végzettségűek 45 százalékban választja. A kiépített tömegközlekedési hálózat miatt a budapestiek használják leginkább szabadidejükben a tömegközlekedést (69 százalék).

A lakosság több mint a felének (59 százalék) van kerékpárja vagy rollere. 6 százaléknak nincs, de tervezi a vásárlást. Nemek szerint leginkább a férfiaknak van rollerje vagy kerékpárja, a nők 39 százaléknak nincsen és nem is tervez vásárlást. Minél fiatalabb valaki, annál inkább jellemző, hogy van kerékpárja vagy rollerje. A fővárosban élőknek felének nincsen kerékpárja és rollerje.

A kerékpárral és a rollerrel rendelkezők 77 százaléka nem okozott és nem is szenvedett még kárt közlekedés során. 16 százaléka megsérült már közlekedés során, 6 százaléknak megsérült már a közlekedési eszköze és csupán 1 százaléka okozott kárt másnak. Nemek szerint leginkább a férfiakra jellemző, hogy okoztak vagy érte őket már kár a roller vagy kerékpár használatakor. Korcsoport tekintetében kiugró érték, hogy a 18-39 év közötti korosztály 23 százaléka már megsérült kerékpározás vagy rollerezés közben.

A közlekedési eszközökkel kapcsolatos kutatást 18 éven felüli népesség körében végezte az OTP Mobil Kft. megbízásából a Magyar Target-Pulzus Média Kutató Kft.

Címlapról ajánljuk
Meglepően sok gyógyszerfüggő van Csehországban, rengeteg a depressziós gyerek is

Meglepően sok gyógyszerfüggő van Csehországban, rengeteg a depressziós gyerek is

Meghaladja az egymilliót a gyógyszerfüggők száma Csehországban. Legtöbbször egyszerűen beszerezhető, legális gyógyszerek, fájdalomcsillapítók, altatók, szorongásra és depresszióra alkalmazott tabletták okoznak függőséget. Az állam tud a problémáról, mégsem tesz ellene – állítja a Kábítószer-fogyasztást és Függőségeket Vizsgáló Nemzeti Központ.

Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

A hét eleje a különböző mentőszolgálatok több száz tagja keresi a hétfő este az alsó--szászországi Bremervördében eltűnt hatéves kisfiút. A rendkívüli erőkkel l folyó kutatást nehezíti, hogy a hatéves Arian autista. Ez az oka annak, hogy a felkutatására a hatóságok a legkülönbözőbb eszközöket vetik be, és az autizmus szakértőivel is konzultálnak. Szombat délutánig azonban még semmi eredmény nélkül, de nem adták fel a reményt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 27. 20:16
×
×
×
×