Néhány héten belül közli ennél frissebb számításait a jegybank a szeptemberi inflációs jelentés részeként, és az eddigi nyilatkozatok alapján arra lehet számítani, hogy tovább rontanak a kilátásokon. A piaci elemzők éves szinten sem zárják ki a 15 százalékos inflációt, sőt, vannak ennél pesszimistább előrejelzések is. Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy amit tavaly meg tudtunk vásárolni adott összegért a boltban, ugyanannyi pénzért most hatodával kevesebb termék kerülhet a kosárba. Erre a helyzetre számos módon tud reagálni a monetáris politika – összegzett a 24.hu.
A portál az egyik ritkán alkalmazott eszközről kérdezte mindennek kapcsán a jegybankot: arra voltak kíváncsiak, hogy várható-e egy nagy címletű forintbankjegy bevezetése.
A Magyar Nemzeti Bank azt válaszolta, hogy „az MNB Monetáris Tanács által jóváhagyott, hatályos készpénzes stratégiájában
nem szerepel a jelenlegi bankjegy és érme címletstruktúra megváltoztatása.
A készpénzforgalmi igényeket a jelenlegi bankjegycímletek megfelelően kielégítik, a nagy értékű fizetések lebonyolítására Magyarországon az azonnali fizetési rendszer, illetve az elektronikus fizetési infrastruktúra megfelelő lehetőséget biztosít.”
A forint esetében jelenleg a 20 ezres a legnagyobb címlet, amit 2001-ben vezettek be. Az eltelt 21 évben a forgalomban lévő készpénz megnyolcszorozódott (kicsivel több mint ezermilliárdról több mint 8300 milliárdra), a nominális GDP a háromszorosára nőtt. Az infláció az 1990-es bázishoz mérten 2001-ben 682 százalékos volt a pénzromlás mértéke, 2021-ben pedig 1430 százalékos.