eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Orbán Viktor miniszterelnök (középen) eskütétele előtt az Országgyűlés ülésén 2022. május 16-án.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Kedden tesznek esküt az új kormány tagjai, de előtte...

Sűrű két nap elé néznek az országgyűlési képviselők: módosítják az alaptörvényt, Orbán Viktor pedig bemutatja nekik az új minisztereit, akik esküt tesznek.

Az Országgyűlés plenáris ülése délután egy órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, ezt követően interpellációk, azonnali kérdések és kérdések jönnének, de úgy tűnik, hogy ilyenek most sem lesznek. A képviselők megvárják, hogy már az új kormány tagjait faggathassák. Szócsatában azonban nem lesz hiány, hiszen a parlament folytatja a vitát az alaptörvény 10. módosításáról, és azzal összefüggésben a katasztrófavédelmi törvény megváltoztatásáról

A témáról Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban azt mondta a Kormányinfón: a járványhelyzet miatt elrendelt veszélyhelyzet május 31-ével megszűnik,.de a kormány az alaptörvény módosítását kezdeményezi, hogy a közvetlen szomszédságunkban folyó háború esetén is a kabinet cselekvőképessége biztosított legyen. A veszélyhelyzetnek az alaptörvényben rögzített tényállását ki fogják egészíteni humanitárius katasztrófa, illetve szomszédos országban zajló háborús konfliktus esetében.

A koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet tehát hamarosan megszűnik, ezért az Országgyűlés megtárgyalja az emiatt bevezetendő szabályokat, majd az új minisztériumi lista kerül napirendre, A hétfői ülésnap napirend utáni felszólalásokkal zárul, a keddi pedig délelőtt 11 órakor napirend előttiek elkezdődik. Ezen a napon a parlament megszavazza az alaptörvény és a katasztrófavédelmi törvény módosítását, valamint a járványügyi veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő jogszabályokat. Ezt követően felszólal Orbán Viktor miniszterelnök és az új kormány tagjai leteszik az esküt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×