eur:
413.91
usd:
396.85
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője beszél az oktatás és a sajátos nevelésű gyermekek helyzetéről ellenzéki pártok által tartott sajtótájékoztatón a III. kerületi Pais Dezső Általános Iskola bejárata előtt 2019. május 6-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Ungár Péter: át kell gondolni a szociális és az egészségügyi bértábla átjárhatóságát

Az LMP-s országgyűlési képviselő szerint nagyon elcsúszott a bértábla, amiből 10-20 éven belül óriási gond lesz.

10- 20 év múlva tragikus állapotba kerülhet a szociális ágazat valódi béremelés nélkül - ezt mondta az InfoRádiónak Ungár Péter, a Lehet Más a Politika országgyűlési képviselője.

"A szociális szektorban dolgozók a legrosszabbul kereső állami alkalmazottak. Azzal, hogy most - helyesen - emelkedett a minimálbér, illetve a bérminimum, körülbelül 90 százalékuk nem fog többet kapni, mint a garantált bérminimum. És az a helyzet, hogy a 20 százalékos béremelés, ami szintén szép dolog, nem elegendő arra, hogy megállítsa a bérleszakadást" - ecsetelte Ungár Péter.

A bértáblát a politikus egyszerűen szörnyűnek tartja.

"Annyira elcsúszott, hogy

valaki, aki felsőfokú végzettséggel 15-20 éve dolgozik, tulajdonképpen érzékelhetően nem keres többet, mint az, aki frissen esett ki az iskolapadból és most kezdi a munkáját"

- mutatott rá. Vagyis semmilyen ösztönző nincs arra, hogy valaki sokáig, illetve végzettséggel dolgozzon ezen a pályán.

Szerinte mindenki, aki ismeri ezt a szektort, tudja, hogy alapvetően nyugdíjhoz közeli nőkkel van tele a pálya, ami fenntarthatatlan, mert amint egyre többen mennek közülük nyugdíjba, egyre több emberre lesznek egyre kevesebben, így tehát az idősgondozás egyre nagyobb állami feladatot fog jelenteni.

A megoldás?

"Végtelenül egyszerű: béremelés. Itt más megoldás nincs. Minden más hímezés-hámozás. Nem 20 százalékra meg 15 százalékos pótlékra van szükség, első lépésben

az egészségügyi és a szociális bértáblát végzettségi alapon átjárhatóvá kell tenni,

hiszen a feladatok jelentős része nem válik el; az a gondolat, ami ezt a kettőt elválasztotta, az egyáltalán nem reflektál már a valóságra, az ápolási és gondozási feladatok nagyon hasonlóak lettek."

Egy példát is mondott: egy idősgondozási intézet demenciaosztályán hasonló tevékenység zajlik, mint egy kórházi geriátrikus osztályon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×