10- 20 év múlva tragikus állapotba kerülhet a szociális ágazat valódi béremelés nélkül - ezt mondta az InfoRádiónak Ungár Péter, a Lehet Más a Politika országgyűlési képviselője.
"A szociális szektorban dolgozók a legrosszabbul kereső állami alkalmazottak. Azzal, hogy most - helyesen - emelkedett a minimálbér, illetve a bérminimum, körülbelül 90 százalékuk nem fog többet kapni, mint a garantált bérminimum. És az a helyzet, hogy a 20 százalékos béremelés, ami szintén szép dolog, nem elegendő arra, hogy megállítsa a bérleszakadást" - ecsetelte Ungár Péter.
A bértáblát a politikus egyszerűen szörnyűnek tartja.
"Annyira elcsúszott, hogy
valaki, aki felsőfokú végzettséggel 15-20 éve dolgozik, tulajdonképpen érzékelhetően nem keres többet, mint az, aki frissen esett ki az iskolapadból és most kezdi a munkáját"
- mutatott rá. Vagyis semmilyen ösztönző nincs arra, hogy valaki sokáig, illetve végzettséggel dolgozzon ezen a pályán.
Szerinte mindenki, aki ismeri ezt a szektort, tudja, hogy alapvetően nyugdíjhoz közeli nőkkel van tele a pálya, ami fenntarthatatlan, mert amint egyre többen mennek közülük nyugdíjba, egyre több emberre lesznek egyre kevesebben, így tehát az idősgondozás egyre nagyobb állami feladatot fog jelenteni.
A megoldás?
"Végtelenül egyszerű: béremelés. Itt más megoldás nincs. Minden más hímezés-hámozás. Nem 20 százalékra meg 15 százalékos pótlékra van szükség, első lépésben
az egészségügyi és a szociális bértáblát végzettségi alapon átjárhatóvá kell tenni,
hiszen a feladatok jelentős része nem válik el; az a gondolat, ami ezt a kettőt elválasztotta, az egyáltalán nem reflektál már a valóságra, az ápolási és gondozási feladatok nagyon hasonlóak lettek."
Egy példát is mondott: egy idősgondozási intézet demenciaosztályán hasonló tevékenység zajlik, mint egy kórházi geriátrikus osztályon.