Infostart.hu
eur:
377.95
usd:
319.69
bux:
130030.34
2026. február 7. szombat Rómeó, Tódor

Németh Zsolt: kiemelkedő eredményeket ért el az ET a magyar elnökség alatt

A fideszes politikus úgy vélekedett: az Európa Tanács azért jelentős a magyar külpolitika szempontjából, mert ez a szervezet foglalkozik hangsúlyosan a demokrácia, a jogállam, az emberi és kisebbségi jogok kérdésköreivel.

Kiemelkedő eredményeket ért el az Európa Tanács (ET) a magyar elnökség alatt a nemzeti kisebbségek ügyében, valamint a zöld emberi jogok területén - jelentette ki az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Németh Zsolt, aki az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése magyar delegációjának vezetője is, emlékeztetett, november közepéig Magyarország adja az ET elnökségét.

Szerdán és csütörtökön a parlamenti közgyűlés politikai ügyek és demokrácia bizottsága tartott ülést. Németh Zsolt meghívására mintegy ötven parlamenti képviselő érkezett Magyarországra Európa különböző pontjairól.

A magyar elnökség egyik fontos záróakkordjának nevezte, hogy csütörtökön Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára beszámolt az elért eredményekről.

Németh Zsolt a nemzeti kisebbségek ügyében azt hangsúlyozta, hogy az ET elfogadta Kovács Elvira szerbiai magyar képviselőnek a nemzeti kisebbségek védelméről szóló jelentését, és "erre a fonalra fölfűzve" a magyar elnökség négy konferenciát szervezett: kettőt Budapesten, kettőt pedig Strasbourgban. A tanácskozások következtetéseit Strasbourgi deklaráció címen foglalták össze. A fideszes politikus kiemelte: bízik benne, hogy ezt a munkát folytatni fogják a soron következő elnökségek.

A zöld emberi jogokról szólva Németh Zsolt közölte: a miniszteri bizottság elemezte a parlamenti közgyűlésnek a legutóbbi plenáris ülésén elfogadott határozatát, és megvalósíthatósági tanulmány készítését rendelte el arról, hogy a zöld emberi jogok kiépítése érdekében szülessen-e kiegészítő jegyzőkönyv az Emberi Jogok Európai Egyezményéhez a környezeti jogok kérdésében.

A kétnapos ülésen napirendre tűzték a Közel-Kelet, Jordánia és Líbia helyzetét, a britek kilépését az Európai Unióból (brexit), valamint a Nyugat-Balkán helyzetét is.

Utóbbival kapcsolatban a politikai bizottság meghallgatta Várhelyi Olivért, az Európai Bizottság szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztosát. Azt a fontos következtetést vonták le: az Európa Tanács és az Európai Unió számára közös feladat a következő évekre, hogy lendületet adjanak a nyugat-balkáni országok európai integrációjának - közölte a fideszes politikus. Megjegyezte, az ET-nek tagjai a nyugat-balkáni államok. Németh Zsolt jelezte, hogy jövőre ebben a témában jelentést fogad majd el az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Guru jellegű ember volt” – emlékezés Vásáry Tamásra

„Guru jellegű ember volt” – emlékezés Vásáry Tamásra

Életének 93. évében elhunyt Vásáry Tamás, a nemzet művésze, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, karmester. 1933-ban született Debrecenben. 6 éves csodagyerekként már rendszeresen koncertezett, bőven a korhatár alatt nyert felvételt a Debreceni Zenedébe. Egy zseni volt – Batta András zenetörténész, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója emlékezése az InfoRádióban.

Új partnereket keresett Friedrich Merz, gázüzlet és fegyvereladás is volt a tarsolyában

Kilenc hónappal hivatalba lépése után bemutatkozó látogatásnak szánta Friedrich Merz a Perzsa-öböl országaiban tett vizitjét. A Rijádban, Dohában és az utolsó állomást jelentő Abu-Dzabiban folytatott tárgyalások azonban messze túlmutattak ezen, mindenekelőtt a gazdasági, ezen belül az energetikai és nem utolsósorban a biztonságpolitikai együttműködést célozták.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
A klímaváltozás komoly fejtörést okoz a biztosítóknak – Egyre kevésbé jelezhetők előre a kockázatok

A klímaváltozás komoly fejtörést okoz a biztosítóknak – Egyre kevésbé jelezhetők előre a kockázatok

2017-ben a párizsi One Planet Summit során az AXA vezérigazgatója drámai módon kijelentette, hogy ha a világ 4 °C-kal melegebbé válik, akkor az többé nem lesz biztosítható. Pedig a biztosítás célja éppen az, hogy megvédje az embereket és vállalkozásokat az olyan rendszerszintű kockázatokkal szemben, mint amilyeneket az éghajlatváltozás okoz. Egyre világosabbá válik ugyanakkor a kutatók számára, hogy az éghajlatváltozás következménye az is, hogy csak múltbeli adatok alapján már egyre kisebb bizonyossággal jósolhatók meg a jövőbeli viharok, aszályok gyakorisága, intenzitása. Ezért új, sztochasztikus modellek kellenek a rendszerszintű kockázatok és az azokhoz tartozó káresemények következményeinek előrejelzéséhez/becsléséhez és az ezzel összefüggő összes biztosítási gyakorlat átgondolásához.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×