eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Benkő Tibor honvédelmi miniszter az afganisztáni kimenekítéssel kapcsolatban tartott rendkívüli sajtótájékoztatón a Honvédelmi Minisztériumban 2021. augusztus 26-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Benkő Tibor: hiányzott a katonai előkészítés, ezért lett káosz Afganisztánban

Egy csapatkivonást megfelelően kell előkészíteni, mindez azonban Afganisztán esetében nem történt meg – fogalmazott az InfoRádió Aréna című műsorában Benkő Tibor honvédelmi miniszter. A tárcavezető mások mellett arról is beszélt, hogy az ellenséget a kihívások, a kockázatok és ellenségképek jelölik meg. 

Benkő Tibor szerint nagyon sok tanulságot hozott a Magyar Honvédség számára a 2003-tól tizennyolc éven át tartó afganisztáni magyar részvétel. „De az nem jó, ha a tapasztalatokat véráldozatok árán hozzuk meg” – emelte ki a tárcavezető. Meglátása szerint az Ázsia szívében fekvő országban ez idő alatt sok előrelépés történt, például az egészségügyi ellátás terén. Hiszen, mint mondta, a tartományi újjáépítési feladatok során kórházakat, egészségügyi rendelőket létesítettek, de iskolák és utak is épültek, amik most is állnak. Benkő Tibor hozzátette azt is, a többnemzeti katonák pedig nagy létszámú afgán erőt képeztek ki.

Szerinte a legfőbb gond ott van, hogy

az afgán rendszerben egy nyugati típusú demokráciát lehetetlenség felépíteni,

vagyis exportálni az amerikai demokráciát.

Magyarázata szerint azért sem értek célt – annak ellenére hogy számtalan afgán katonát fölkészítettek, kiképeztek, illetve felszereltek, akik még harcoltak is a szövetséges katonák jelenlétében –, mert hiányzott a nemzeti kötődés, az az érzület, hogy „a hazám, a nemzetem, az országom”, amit viszont nem lehet megtanítani az embereknek. „Ezt érezni kell, elkötelezettnek kell lenni.”

Afganisztán másik nagy tanulsága – a NATO és az Amerikai Egyesült Államok tekintetében – a kimenekítés, amit nem így kellett volna előszíteni

– emelte ki Benkő Tibor. Szerinte, ha áprilisban bejelentik a csapatkivonást, legkésőbb szeptember 11-i határidővel, akkor a műveletet már májusban meg kellett volna kezdeni, amihez elengedhetetlen a katonai előkészítés. Ugyanis, ha csak politikai döntés van, akkor az nem lesz végrehajtva, vagy ahogyan látható is, kapkodva lesz végrehajtva.

„Ezért lett ez a káosz.”

A NATO ellenségképe

Az InfoRádió Aréna című műsorában az is elhangzott, hogy a NATO két külső fenyegetettséget jelölt meg, a keletit és a délit, és ennek szinte keresztmetszetében van Közép-Európa és Magyarország. Benkő Tibor megjegyezte, a Magyar Honvédség diplomatikusan mindig úgy fogalmaz, hogy nincs ellenségkép, hanem

minden olyan feladatra készen kell állnia, ami az emberek békéjét, biztonságát veszélyezteti.

Ezzel szemben a NATO, amikor azt mondja, hogy keleti fenyegetettség, megjelöli Oroszországot, illetve a déli fenyegetettség alatt – az Egyesült Államokkal egyetemben – az instabil államokra gondol Ázsiában és Afrikában, ide sorolva még a migrációt és a terrorizmust is.

Magyarán a Magyar Honvédség számára az ellenségkép alatt a kihívásokat, kockázatokat és fenyegetéseket kell érteni – összegezte a honvédelmi miniszter, említést téve továbbá a kiber- és hibrid hadviselésről. Utóbbit illetően elmondta, leegyszerűsítve olyan hadviselési formáról van szó, amely például Ukrajnával szemben történt a Krím félsziget annektálásával, ami komolyabb tüzérségi csapások nélkül végre volt hajható. A hibrid hadviselés tehát nem feltétlen egy katonák ellen irányuló tevékenység, hanem lehet az az államigazgatás vagy az energiaellátás ellen irányuló, amikor minden a kibertérben működik.

Plusz pontok a felsőoktatásban

Benkő Tibor mások mellet arról is beszélt az Arénában, hogy plusz pontokat kapnak a felsőoktatási felvételihez a jövőben azok a fiatalok, akik az egyetem előtt fél- vagy egy évet szolgálnak a honvédségnél. A kormány már döntött erről, hamarosan megjelenik a rendelet is. Minderről bővebben itt olvashat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×