eur:
410.96
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Facebook

Vészjósló segélykiáltást intézett a nyilvánossághoz Velence polgármestere

Gerhard Ákos szerint nincs idő, a Velencei-tó halpusztulása nem áll le, a helyi erő már nem elég a katasztrófa elkerüléséhez.

Tarthatatlanná vált a helyzet a Velencei-tónál a több tonna hal rejtélyes elpusztulása után.

Velence polgármestere, Gerhard Ákos a település Facebook-oldalán igen részletesen leírta, hogy hogyan látja a problémát, kié lehet a felelősség, és ki mit tehetne az ügyben a helyzet jobbra fordulásáért, beleértve saját magát is, aki naponta ott van reggel a tóparton, és teszi a dolgát, amíg értelme van.

Először is leszögezi, a mostani környezeti probléma "eddig ismeretlen mértékű", néhány nap alatt több tonnányi hal pusztult el a tóban, a pontos okok kiderítése számos vizsgálatot követel, de gyorsan kell cselekedni.

"Fontosnak tartom leszögezni, hogy a tó vizének megőrzésére vonatkozóan az önkormányzatoknak nincsen döntési hatásköre, az ugyanis állami feladat – nyomatékosította bejegyzése elején. – Nem rendelkezünk a víztározók felett, nem adhatunk engedélyt jet-skik használatára, nem rendelhetünk el ipari lehalászást, nem dönthetünk a tó vízellátásának kérdéseiben."

Amit viszont megtehetnek:

  • gyorsan és pontosan tájékoztatják a nyilvánosságot (négy nap alatt nyolc hivatalos Facebook-bejegyzés született a helyzetről), ezt továbbra is megígérik
  • kapcsolatot tartanak az illetékes szervekkel (MOHOSZ, katasztrófavédelem, NÉBIH, vízügy, Országgyűlés)
  • önkénteseket vonnak be az elsődleges mentési munkákhoz, de ez ma már kevés a 28 fokra hevült tóban
  • gyűjti a haltetemeket a strandokról, amennyire tudja és jelentést tesz erről
  • segítséget kér a NÉBIH-től és a MOHOSZ-tól, valamint a katasztrófavédelemtől az ipari lehalászáshoz (válasz nem érkezik)
  • rendőrségi engedélykérés a jet-skik használatához azért, hogy jobb legyen az oxigénellátás a tóban (szóbeli elutasítás)
  • személyes jelenlét, segítségnyújtás.

"Mindez azonban nem elegendő a megoldáshoz. Itt

azonnali és jelentős mértékű állami szerepvállalásra van szükség.

Nem elég a MOHOSZ maroknyi halőre és a Vízügy néhány munkatársa. Önkéntes alapon pedig minden erőfeszítésünk dacára sem tudjuk megmenteni a tavat" – olvasható a segélykiáltásban.

Arra kéri tehát a döntéshozókat Gerhard Ákos, hogy szenteljenek nagyobb figyelmet a sebesen apadó Velencei-tó kérdésének, "mert az időjárás nem áll mellettük".

"Nincs mire várni, nincs miért késlekedni! Több szakembert szeretnénk látni a vízparton, több érzékelhető állami segítséget kérünk. Hisszük, hogy a Velencei-tó olyan természeti értéke hazánknak, amelyet együtt kell megóvnunk. Bízunk abban, hogy így lesz" – zárulnak a sorok.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×