eur:
411.47
usd:
394.8
bux:
79403.02
2024. november 22. péntek Cecília
A Sinopharm kínai gyógyszergyártó cég koronavírus elleni vakcináját tartalmazó fiolát tart a kezében egy egészségügyi dolgozó a belgrádi vásárközpontból kialakított oltóközpontban 2021. január 19-én. Szerbiában megkezdték a lakosság tömeges oltását, amelynek során először az idős embereket, az egészségügyi dolgozókat, ezt követőn pedig a katonákat és a rendőröket oltják be.
Nyitókép: MTI/AP/Darko Vojinovic

Müller Cecília állást foglalt a Sinopharm vakcinájával kapcsolatban

A Magyarországon alkalmazható keleti oltás hatékonyságáról is szó volt az operatív törzs hétfői tájékoztatóján.

Több médium is érdeklődött a Sinopharm kínai vakcina alkalmazásával kapcsolatos esetleges változtatások ügyében az operatív törzs hétfői tájékoztatóján elhangzottak szerint.

Ismert, egy kínai szakértő a hétvégén arra tett utalást, hogy vakcináik - a Sinopharm és a Sinovac - nem elég hatékonyak a vírus ellen, más oltásokhoz képest alacsonyabb szintű védelmet adnak, esetükben az adagolás megváltoztatására, a két oltás között eltelő idő újragondolásával vagy az anyagok kombinációjával lehetne növelni a hatásosságukon.

A félreérthető nyilatkozat megtétele után Kao Fu, a kínai járványügyi központ vezetője nyomatékosította, ő csupán tudományos felvetéseket tett a hatóanyagok további javaslatára, ugyanezt pedig más vakcinák esetében is megteszik a tudósok.

Müller Cecília országos tisztifőorvos hétfőn a kételyeket eloszlatandó egyértelműen kijelentette:

"Akkor változtatunk egy vakcina alkalmazásán, ha a vakcina gyártója vagy egy egészségügyi hatóság ezt deklarálja. Egyébként nincs ok a változtatásra, mindegyik vakcinánk megfelel annak a WHO-követelménynek bőven, hogy

50 százalék felett legyen a hatékonysága."

Emlékeztetett, korábban az AstraZeneca oltás beadásánál változtattak - kitolták 12 hétre a két oltás közötti időt - annak hatására, hogy hivatalossá vált, ez az intervallum okozza a legmagasabb szintű védettséget.

Aláhúzta: bármilyen adat, hivatalos közlés, információ a Nemzeti Népegészségügyi Központ birtokába jut, változtatnak - bármilyen vakcina esetében.

"Egyelőre erre nincs ok" - jelentette ki Müller Cecília.

Ismert, Magyarországon a kínai vakcinák közül egyelőre csak a Sinopharmmal oltanak, és bár korábban szó volt két további keleti vakcina, a Cansino és a Covishield megvásárlásáról, Magyarország - mint erről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken bejelentést tett - levette a napirendről ezek beszerzését, szállítási nehézségekre hivatkozva; nem állt volna mérvadó mennyiségű oltás ezekből 1-2 hónapon belül.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×