Horvátországban és Szlovéniában is gyorsul a járvány terjedése
Utóbbiban közel a kétszeresére nőtt a fertőzöttek száma az előző naphoz képest - derült ki a válságstábok szerdai jelentéséből.
Szlovákiában meghosszabbítják a kijárási tilalmat
Csak annak lesz szabad a mozgás, akinek van negatív vírustesztje.
Így dolgoznak a koronavírus-kiszagoló kutyák - videó
Hősi elismerést kapott a koronavírust kiszagoló négy finn kutya – közölte szerdán a Finn Kennel Klub, amely videón is bemutatta, hogyan zajlik egy ilyen vizsgálat.
Súlyos szigorításról döntöttek Németországban
A koronavírus-járvány első, tavaszi hulláma óta a legszigorúbb korlátozásokat vezetik be, négyhetes "terápia" lesz. Sok pénzzel segítik azonban a korlátozásokkal sújtott vállalkozásokat, szervezeteket: bevételkiesésének 75 százalékát megtérítik.
Koronavírus - még 200 mintavételi egységet vetnek be itthon
Egyre több a koronavírus miatti mintavételi megrendelés, ezek számáról és a megoldásról beszélt Győrfi Pál.
Forrongó Olaszország: gasztroellenzékiek és maffia-szervezte tüntetés – videó
Tovább tüntetnek Olaszországban a pandémia megfékezését célzó szigorítások miatt. Milánó és Torino után Rómában is megjelentek a tiltakozók és összecsaptak a rendőrséggel.
Az EU 100 millió eurót ad a tagállamoknak gyorstesztek vásárlására
Az EB november közepéig várja a tagországok tesztelésre vonatkozó nemzeti stratégiáját. Az emberek fásultságától is tartanak az uniós vezetők.
A járvány terjedése miatt óvintézkedéseket vezet be Kecskemét polgármestere
A közelgő halottak napi temetőlátogatásokat is érinti.
Tiltakozások Prágában a járványintézkedések ellen
A cseh kormány koronavírus-járvány elleni óvintézkedéseinek megszüntetését követelték szerda délután Prágában a civil szervezetek által összehívott tüntetések résztvevői. Az október 22-től érvényben lévő kormányrendelet szerint jelenleg egy tüntetésen legfeljebb 100 ember vehet részt húszas csoportokba osztva. Az első száz tüntető megérkezése után a rendőrség lezárta a megmozdulásnak helyt adó belvárosi Köztársaság teret. Több száz tüntető a rendőrkordonon kívül vett részt az eseményen. "
A kormány intézkedéseivel elveszi életünket, jogainkat, országunkat" - jelentette ki David Tesar, a tüntetés egyik szervezője. Leszögezte: nem vonják kétségbe, hogy járvány van, de a kormány átgondolatlan intézkedéseivel "térdre kényszeríti a társadalmat", ami elfogadhatatlan. Kifogásolta azt is, hogy a kormány segítsége a társadalomnak és a vállalkozóknak "messze elmarad a szükségestől".
"A vírus képességei is nagyobbak, mint kormányunké" - állt az egyik transzparensen. Kora estére további civil akciókat jelentettek be Prágában. Néhány apró incidensen kívül rendzavarás egyelőre nem történt. A tíz nappal ezelőtt az Óvárosi téren megtartott hasonló tüntetés utcai zavargásokba, a tüntetők egy csoportjának rendőrség elleni támadásába torkollott. A rendőrség csak könnygáz és a vízágyú bevetésével tudott rendet teremteni a téren.
Szakértő: hármas présben az olasz kormány
Miközben kritikus a járvány terjedése, utcai zavargások törtek ki Olaszország több városában is a kormány intézkedései ellen. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense a helyzetet értékelve azt mondta, a Giuseppe Conte vezette kormányon nagy a társadalmi nyomás, de a parlamentben egyelőre megvan a többsége.
Már a koronavírusos ágyak fele megtelt a ceglédi járványkórházban is
A koronavírusos betegek gyógyítására 148 ágyat különítettek el lélegeztető eszközökkel együtt a Ceglédi Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézetben. Az intézményben 11 intenzív terápiás betegágy is rendelkezésre áll, de a kórház igazgatója szerint ez akár a többszörösére is bővíthető.
Az Európai Tanács elnöke gatyába rázná a kaotikus karanténszabályokat
Miközben Belgiumban éjszaka már kijárási tilalmat léptettek életbe, és a nagyszámú esetek miatt már a tesztelések is lassabban mennek, az uniós döntéshozók ezen a héten is újabb ajánlásokkal állnak elő. A Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: ezúttal a karanténszabályok kerülhetnek napirendre.
Nagy leállás jöhet Németországban
A cél a fertőzéshullám megtörése, a károsult ágazatok pedig nagyvonalú és célzott segélycsomagot kaphatnak.
Az elmúlt 100 évben a magyar gazdaságnak már ötször kellett újrakezdenie
Megjelent a Magyar Nemzeti Bank könyvsorozatának legfrissebb, az 1920–2020 Tízszer tíz év számokban – Magyarország elmúlt 100 évének gazdaságtörténete című kiadványa.
Sok pénztől esik el a zeneipar
Az előrejelzések szerint idén akár 35 százalékkal is visszaeshetnek a zenei jogdíjbevételek világszerte, ami 3,5 milliárd eurós kiesést jelenthet - állapította meg éves, globális jelentésében a CISAC, a közös jogkezelőket tömörítő nemzetközi szervezet.
A párizsi székhelyű CISAC éves összegző dokumentuma mindig az előző évi adatokat tartalmazza, a most publikált előrejelzéseket a koronavírus-járvány hatásai miatt tették közzé - közölte a hazai jogkezelő, az Artisjus zeneipari szakmai blogján, a Dalszerzőn. A jelentés szerint 2019-ben a beszedett jogdíjak összege 7,8 százalékkal 10,1 milliárd euróra nőtt. A legtöbb jogdíj (a teljes bevétel 37,3 százaléka) továbbra is a televíziós és rádiós felhasználások után keletkezett.
Az idei évre vonatkozó előrejelzések azonban azt mutatják, hogy a televíziós reklámbevételek 2020-ban az előző évihez képest 12 százalékkal esnek vissza, és ez a bevételekkel arányosan számított zenei jogdíjakra is hatni fog. A tévés iparágat különösen rosszul érintette a nagy sportesemények elmaradása, hiszen ezek szüneteiben magas díjakat tudnak kérni a hirdetésekért.
A második legnagyobb terület az élő és háttérzene, ami az összes beszedett jogdíj 27,7 százalékáért felel. Ez az a terület, ahol a legnagyobb, akár 80 százalékos visszaesésre lehet számítani. Elmaradtak a koncertek, fesztiválok, és bezártak azok az éttermek, üzletek, ahol háttérzene szól (és a jogkezelők jellemzően elengedték vagy jelentősen csökkentették a jogdíjakat). Sok szervező cég, bolt, étterem tönkre is mehet.
Szlávik János: a kórházba kerülők nagy része előzőleg zsúfolt helyen volt
A Dél-pesti Centrumkórház osztályvezető infektológus főorvosa szerint nem engedik patikába a remdesivirt, de ha a lakosság fele megkapja a még ki sem fejlesztett vakcinát, már elég lehet.
Nagytakarítás a budapesti Krúdy általános iskolában
Fertőtlenítő nagytakarítást végeznek a III. kerületi Krúdy Gyula Angol-Magyar Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában a héten a koronavírus-járvány elleni védekezés részeként – mondta az intézmény vezetője az MTI-nek. Holdampf Ágnes közölte, hogy a hétfőtől péntekig tartó takarítás során portalanítanak és felületfertőtlenítést végeznek, különös tekintettel a padlózatra, bútorokra, ajtókra, padokra és székekre. A takarítást a tantermekben kezdik, majd a közösségi tereket, folyosókat, lépcsőházat és a mellékhelyiségeket fertőtlenítik. A már kitakarított termeket bezárva tartják. Hozzátette, hogy az iskolában korábban is naponta takarítottak, a koronavírus-járvány óta pedig a szünetekben fertőtlenítették az ajtókat, a kilincseket és a kapcsolókat. Kriska Attila, a takarítást végző cég vezetője elmondta: az iskola minden helyiségére kiterjedő, átfogó takarítást az Észak-Budapesti Tankerületi Központ megbízásából végzik. A takarításnál ózongenerátoros fertőtlenítést is végeznek, amelyhez az eszközt a tankerület biztosítja.
Parragh László: közel kétszámjegyű lehet a GDP-visszaesés
Az MKIK elnöke szerint minden hatodik vállalat elbocsátásban gondolkodik, a gyárakban pedig most nagyon kell vigyázni, hogy ne fertőződjenek meg a dolgozók.
Müller Cecília: eljött az idő, hogy nagyobb legyen a szigor
Az aktív fertőzöttek száma 47 257, 1796-tal több, mint egy napja. Volt mi miatt a nyilvánosság elé állnia az operatív törzsnek szerdán is.
Lengyel egészségügyi miniszter: a tüntetéssorozat "biológia bomba"
A járványügyi intézkedések és szabályok betartását szorgalmazta a koronavírus-fertőzések és a halálesetet növekvő száma miatt a lengyel egészségügyi miniszter helyettese szerdán. Waldemar Kraska a közszolgálati televízióban nyugtalanítónak nevezte, hogy egyre többen halnak meg a Covid-19 miatt, valamint azt is, hogy egyre több fertőzött szorul kórházi kezelésre. A közel 38 millió lakosú Lengyelországban a szerdai adatok szerint egy nap alatt
18 820-szal nőtt a kimutatott fertőzések száma, 236 megfertőzött ember elhunyt, közülük 29-en kifejezetten a Covid-19 szövődményeiben haltak meg.
Az összes említett mutató a legmagasabb a járvány kitörése óta. Jelenleg 13 931 fertőzött szorul kórházi kezelésre, közülük 1150-et lélegeztetőgépre kellett kapcsolni.
Kraska hangsúlyozta: a járvány további alakulása mindenki magatartásán múlik. "Ha nem állunk hozzá komolyan, nem állítjuk le" – mondta. Ebben az összefüggésben felszólított az abortuszszabályozást érintő múlt heti alkotmánybírósági döntés miatt országszerte kitört tüntetések beszüntetésére. A tiltakozásokat a szombattól érvényes gyülekezési tilalom ellenére szervezik. Kraska szerint a többezres tüntetések "biológiai bombát" jelentenek.
Újabb szigorítások Oroszországban
Kötelező lett a maszkviselés szerdától Oroszországban az 50 főnél több embert befogadó nyilvános helyeken, a tömegközlekedésben, a taxikban, a parkolókban és a liftekben. Az erről szóló rendelkezést kedden adta ki Anna Popova tisztifőorvos, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet vezetője.
Azt is javasolta, hogy az éjjel 23 és a hajnali 6 óra között legyenek zárva a show-műsoros szórakozóhelyek és az éttermek. Az ügyben a döntést a régiók vezetői hivatottak meghozni.
Oroszországban az igazolt új koronavírusos fertőzöttek száma az elmúlt napon 16 202-vel 1 563 976-ra emelkedett. A terjedés mértéke egyszázalékos, az új esetek 25,4 százaléka tünetmentes.
Ha így marad a törvény, az orvosok 77 százaléka nem írja alá szerződését
A Magyar Orvosi Kamara által összeállított kérdőívet alig három nap alatt csaknem 8 ezren töltötték ki, a válaszok egy irányba mutatnak. A kormány azonban még csak most dolgozik a részletszabályokon.
A járvány a Fővárosi Közgyűlés ülését is elérte
Elmaradt a Fővárosi Közgyűlés szerdára meghirdetett ülése a koronavírus-járványban megbetegedettek magas száma miatt.
Ma is megszólal az operatív törzs - élőben az InfoRádióban és az Infostarton
Szerdán is helyzetértékelést ad Müller Cecília országos tisztifőorvos.
Már háromezernél is több koronavírusos van kórházban
A járvány magyarországi halálos áldozatainak száma 43-mal emelkedett.
A gyorsabban érkező oltás rosszabb lehet a semminél is
Nincs módszer két oltás hatékonyságának összehasonlítására, ami az idősek számára jelenthet igazán gondot.
Négy hónap után kiszabadultak Melbourne lakói
Az elmúlt napokban mindössze két új fertőzöttet regisztráltak Victoria államban. Újabb enyhítés jöhet.
Hat nap múlva választás, de 71 millió amerikai már szavazott
Fontos döntést hozott a legfelsőbb bíróság a levélszavazatokról.
A sörfogyasztásban is drámai változást hozott a járvány
A csapolt söröknél majdnem a felére csökkent az eladás. Az alkoholmentes sörökből viszont több fogyott - jó kérdés, miért.
Halottak napja: tovább lesznek nyitva a temetők
Csütörtöktől meghosszabbított nyitva tartással várják a megemlékezőket a fővárosi temetők, az idén mindenszentek és halottak napján a koronavírus-járvány miatt elmaradnak a Budapesti Temetkezési Intézet (BTI) közös megemlékezései.
Rárepültek a magyarok az aranytömbökre
Ősz elején ismét megugrott a befektetési célú aranytömb iránti kereslet a BÁV fiókhálózatában.