eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 19. szombat Emma
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter koszorúz a szomoróci hazavédő fegyveres felkelés 100. évfordulója alkalmából állított Communitas Fortissima emlékmű avatásán a Vas megyei Kercaszomoron 2020. augusztus 1-jén.
Nyitókép: Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter koszorúz a szomoróci hazavédő fegyveres felkelés 100. évfordulója alkalmából állított Communitas Fortissima emlékmű avatásán a Vas megyei Kercaszomoron 2020. augusztus 1-jén. MTI/Varga György

A legbátrabb magyar falu emlékművet kapott

A legbátrabb falu címet viselő Vas megyei község Kercaszomor ékes példája annak, hogy néha a reménytelennek tűnő küzdelem megvívása is győzelemre vezethet és hozhat eredményt - hangoztatta a Miniszterelnökséget vezető miniszter szombaton, amikor felavatta a település centenáriumi emlékművét, amelyet az 1920-ban indított honvédő fegyveres felkelés emlékére állítottak.

Gulyás Gergely ünnepi beszédében úgy fogalmazott: vannak helyzetek, amikor küzdelem nélkül nem lehet megmaradni, amikor bátorsággal és elkötelezettséggel reménytelennek látszó helyzeteket is megfordíthatunk, különösen akkor, ha az igazság a mi oldalunkon áll.

Ilyen helyzet volt az is, amikor egy kis falu lakói 1920 augusztus elején vállalták a fegyveres harcot a sokszoros túlerővel szemben, és noha a harcban nem győzhettek - hihetetlen módon és váratlanul -

a Trianoni békediktátum ellenére is sikerült kivívniuk, hogy továbbra is Magyarországhoz tartozhassanak

- mondta. Hozzátette: Trianon évszázados "szabadság problémát" jelentett Magyarország számára és folyamatos küzdelmet az elcsatolt területeken élő magyarok jogainak és nemzeti identitásunk megőrzése érdekében.

"Mindenki magyar, akinek Trianon fáj" - jelentette ki Gulyás Gergely, hangsúlyozva, hogy a kis falu bátorsága, csakúgy mint Balassagyarmat, a hűségfalvak és népszavazással Magyarországon maradt Sopron példát és hitet adott az egész országnak.

V. Németh Zsolt (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője köszöntőjében úgy fogalmazott: az igazi élő történelem mindig az egyes emberek, családok története, amelyek együtt a nemzet történelmét adják.

Ez a történelem apáról fiúra száll, egymásnak adják át az emberek, így történt ez az elmúlt száz évben Kercaszomoron is, ahol nemcsak megőrizték történetüket, de a kellő tisztelettel, megbecsüléssel adóztak a hősök emlékének.

Kapornaky Sándor (független), a község polgármestere szerint az emlékmű és a körülötte kialakított park egyszerre szolgálja majd az emlékezést, a hősök tiszteletét és a szomoróci tanösvény kiindulópontjaként az Őrségbe érkező túrázókat is.

Az ünnepélyes keretek között leleplezett és megkoszorúzott - hat tonnás bazaltkőből formált - emlékművön a fegyveres felkelés 25 résztvevőjének nevét örökítették meg.

Szomorócot és Kercát 1920. augusztus 1-jén az antant által meghatározott demarkációs vonalat megsértve megszállták a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság csapatai, akikkel a helyi lakosság a határőrökkel közösen fegyveresen vette fel a küzdelmet.

A megszállók többszörös túlerőben voltak, ezért a felkelést órákon belül leverték, a részvételt pedig megtorolták.

Ezt követően a határmegállapító bizottság úgy döntött, hogy Szomorócot vissza kell adni Magyarországnak, a megszállók kivonultak, a község pedig 1922. február 9-én ismét csatlakozott Magyarországhoz.

Példamutató helytállásukért és bátorságukért Kercaszomor községnek és lakóinak az Országgyűlés 2008. október 27-én egy emléktörvényt alkotva ítélte oda a Communitas Fortissima, vagyis a legbátrabb falu címet.

Kercaszomor, 2020. augusztus 1.
A szomoróci hazavédő fegyveres felkelés 100. évfordulója alkalmából állított Communitas Fortissima emlékmű a Vas megyei Kercaszomoron az avatás napján, 2020. augusztus 1-jén.
MTI/Varga György
A Communitas Fortissima emlékmű a Vas megyei Kercaszomoron. MTI/Varga György

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: Kós Hubert a csúcsidőszakát éli, Milák Kristófnak gyorsulnia kell

Sós Csaba: Kós Hubert a csúcsidőszakát éli, Milák Kristófnak gyorsulnia kell

Kós Hubert hosszú ideje kiegyensúlyozottan versenyez, ami a világklasszisok védjegye – mondta az InfoRádióban a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya. Úgy véli, a férfi 200 méteres hátúszás olimpiai bajnoka több számban fog versenyezni a nyári, szingapúri vb-n, mint a tavalyi ötkarikás játékokon. Sós Csaba szerint Milák Kristóf most nincs élete formájában, de továbbra is kiváló versenyzőnek tartja, és bízik benne, hogy az év legfontosabb versenyére megfelelő állapotban lesz.

A krónikus vesebetegség egy néma kór, tízből nyolcan nem is tudják, hogy ebben szenvednek

A krónikus vesebetegséget Magyarországon az esetek 70 százalékában nem ismerik fel, holott ez egy globálisan is egyre gyakrabban előforduló egészségügyi probléma. Az orvosszakma szeretné felhívni rá a figyelmet, hogy a közérthető információátadás és a társadalmi tudatosság növelése mellett nagyobb figyelmet kellene fordítani a kockázati csoportok fokozott szűrésére is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
Húsvéti tűzszünetet hirdetett Vlagyimir Putyin - Ukrajnai háborús híreink szombaton

Húsvéti tűzszünetet hirdetett Vlagyimir Putyin - Ukrajnai háborús híreink szombaton

Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy Oroszország húsvéti tűzszünetet tart Ukrajnában, amely ma délutántól hétfő éjfélig tart. Ezt megelőzően áramkimaradásokat jelentettek az Ukrajna északkeleti részén található Szumi régióból, miután az oroszok Konotop környékét támadták röviddel azután, hogy Moszkva bejelentette, véget ért az energetikai infrastruktúrára vonatkozó részleges tűzszünet Oroszország és Ukrajna között. Értesülések szerint emellett a Trump-adminisztráció hajlandó lehet elismerni Oroszország fennhatóságát a Krím felett. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 19. 19:57
×
×
×
×