eur:
402.77
usd:
348.63
bux:
96270.57
2025. június 17. kedd Alida, Laura
A Hajógyári-sziget Budapesten, az előtérben az Óbudai rakpart.
Nyitókép: MTI/Szabó Sándor

Kiss László: Óbudának nincs szüksége egy új Manhattan kiépítésre

Komoly vita bontakozott ki az állam által a Hajógyári-szigetre tervezett védművekről, amelyek miatt jelentősen megváltozna a környezet. Ezt az óbudai önkormányzat és a főváros vezetése is ellenzi.

A III. kerületi önkormányzat nem támogatja azokat a terveket, amelyek szerint beépítenék a Hajógyári-szigetet, mert a terület jelenleg egy családi, pihenő övezet – hangsúlyozta Kiss László polgármester.

„Egy új Manhattan kiépítésére nincsen szüksége sem a fővárosnak, sem pedig a kerületnek – fogalmazott –, ezért a tervekben szereplő beépítési funkciót egészen biztos, hogy nem tudnánk támogatni. Sokak régi terve a Hajógyári-sziget beépítése, amely egy nagyon rossz elgondolás, mert a terület jelenleg egy családi pihenő övezet. Tehát

jelentős funkcióváltás és környezetpusztítás árán lehetne másképp működtetni,

ebben pedig a III. kerület nem partner” – ismételte meg.

A Népszava írt arról kedden, hogy komoly beavatkozásra készül a kormány Budapest egyik részben állami- és önkormányzati tulajdonban lévő területén, a Hajógyári-szigeten, ahol olyan védműrendszer megépítését tervezik, amely az egész területet megóvná az áradásoktól. A Pest Megyei Kormányhivatal oldalán derült ki: a szigeten található 15 hektáros ligeterdő csaknem ötödét érintené a védműrendszer megépítése.

Legrosszabb esetben is 1000 darab, 30 centiméternél nagyobb átmérőjű fát kell kivágni.

Ráadásul az Óbudai-sziget teljes megvédése akár 9 centiméteres vízszintemelkedést okozhat a Duna óbudai mellékágában a meder vízszállító képességének változása miatt, ami árvíz esetén a Megyeri híd pillérénél problémákat okozhat. A tervek szerint a sziget északi részén egy földgát épülne mobilelem fogadására alkalmas résfallal. Az Árpád hídhoz közelebbi részen a Hadrianus palota, a meglévő épületek és a tervezett kajak-kenu központ körül pedig mobilgátat húznának fel. Az északi és a déli terület közé szintén kerülne egy földgát.

Az óbudai polgármester is megerősítette, ha gátakat emelnek a Hajógyári-szigeten, az nehezíti a római-parti védekezést is.

„Ha a Hajógyári-sziget az óbudaiak és a fővárosi lakosság egyik zöld kirándulóhelye, akkor mindenkinek a fantáziájára bízom, hogy mennyire kell ezt gáttal megvédeni – tette hozzá Kiss László. – Szerintem semennyire. A kerületnek nagyon fontos a Római-part védelme, azonban, ha a Hajógyári-szigeten megtörténik egy jelentős gátemelés, ebben az esetben

a római-parti védekezés megnehezül, hiszen ott felduzzadna a vízszint”

– vélekedett.

A polgármestere hangsúlyozta, a Hajógyári-sziget helyzetét nagyban nehezítik a szervezetlen tulajdoni viszonyok. „A 3. kerületi önkormányzatnak a sziget északi részén és a nyugati partszegélyen vannak tulajdonai, a fővárosnak a középső területeken, míg az államnak délen. Ehhez képest, hogy a helyzet kuszább legyen – tette hozzá –, a kerületi önkormányzat szabályozhat a parti területeken kívül mindenütt, magyarán, de ahol tulajdona van, ott nem, arra a főváros hivatott. Mindezek ellenére Óbudának jelentős szabályozási és tulajdonosi jogai vannak. Ezért különösen érdekes, hogy a kerületi önkormányzatot senki sem kereste meg a tervekkel kapcsolatban. Ha valaki ezen a területen valamit akar csinálni, akkor tulajdonosként bennünket, szabályozóként a fővárost kellene megkeresnie, ami ez idáig nem történt meg” – emelte ki.

A főpolgármester a közösségi oldalán azt írta, hogy olyan beruházáshoz, amely a kormányhivatal tervei szerint is 1000 fa kivágásával, a zöldfelület megcsonkolásával járhat, sem a főváros, sem a kerület polgármestere nem járul hozzá. Karácsony Gergely szerint bármilyen beruházás csakis az érintettek bevonásával történhet, és nem járhat a zöldfelület indokolatlan pusztításával.

Időközben Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy sajtótájékoztatón azt mondta,

ha a terület árvízvédelméhez fákat kell kivágni, akkor azt meg lehet tenni.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Csicsmann László: ellentétes az USA érdekeivel, hogy katonai úton rezsimváltást érjen el Iránban

Az Egyesült Államoknak nem érdeke belesodródni az Izrael és Irán között kialakult fegyveres konfliktusba, Donald Trump inkább Amerika gazdasági érdekeit tartja szem előtt – mondta az InfoRádióban a Közel-Kelet-szakértő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.17. kedd, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×