eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Védőfelszerelést viselő ápoló megsimogatja egy beteg kezét a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított Covid Ortopéd-Traumatológiai Osztályon a fővárosi Szent János Kórházban 2020. május 14-én.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Tovább csökkentek az egészségügyi jövedelmek

A veszélyhelyzet miatt betiltott másodállások híján és a sok helyütt elrendelt állásidő, kényszerszabadság erősen visszavetette a bevételeket. Egyes intézményekben azért kaptak pluszjuttatást a covid osztályokon dolgozók. Az 500 ezres pluszjuttatás részleteiről még semmi hír.

Számos egészségügyi dolgozó jövedelemcsökkenést kénytelen elkönyveln ia veszélyhelyzet idén, szakszervezet, és a szakdolgozói kamara becslése szerint legalább 20-30 százalékos a kiesés az érintetteknél - írta a Népszava. A lap szerint az egészségügyi szakdolgozók felének-kétharmadának, az orvosok közül szinte mindenkinek van másod-, harmadállása. Akadnak olyanok, akiknek a havi jövedelmük akár harmadát-felét is adhatja a túlmunka.

Mivel azonban a veszélyhelyzet kihirdetésekor megtiltották a külföldön vagy belföldön végzett pluszmunkákat, az ellátás átmeneti átszervezése és a betegek hazaküldése miatt pedig sokakat állásidőre, vagy a szabadságuk kivételére köteleztek.

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke úgy becsülte,

a szakdolgozók most kénytelenek minimum 20-30 százalékkal kevesebből megélni.

Beszámolt azonban arról is, hogy több koronavírusos betegeket fogadó intézményben - helyenként eltérő mértékben ugyan - pluszjuttatást is adtak a dolgozóknak. A Szent Imre kórházban a covidos betegek mellett dolgozók márciustól bruttó 100 ezer forintot, az egyéb pácienseket ellátók 70 ezret, a műszaki-gazdasági hátteret biztosítók 50 ezret kaptak. Hasonló többlet járt a Korányi Pulmonológiai Intézetben és az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben is.

Babonits Tamásné, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) általános alelnöke szerint a fővárosi szakdolgozók egynegyedét, a vidékiek jelentős részét szabadságra küldték. Sokan havonta legalább két hétig úgynevezett állásidőn voltak. De már az alapbérük csökkent 25-30 százalékkal amiatt, hogy nem tudtak ügyeletet, éjszakai műszakot vállalni. Ezért

sok egészségügyi szakdolgozó kénytelen nettó 120-140 ezer forint fizetésből megélni.

Az Állami Egészségügyi Ellátóközpont a lapnak úgy nyilatkozott, hogy a kórházak saját költségvetésük terhére adhatnak juttatást, attól függően, hogy milyen szerepet vállaltak a koronavírus elleni védekezésben. Példaként említettek, hogy egyes helyeken a szakorvosok és szakdolgozók kaptak fejenként 20-40 ezer forint határozott idejű bérkiegészítést, máshol azok, akik az izolációs vagy karantén osztályokon zajló munkában vettek részt, a teljesített órákat emelt szorzóval (180 százalékkal) számolták el márciusban és áprilisban. Megjegyezték azt is, hogy az egészségügyi szakdolgozók bruttó 500 ezer forintos juttatást kapnak a járvány miatt. Ennek kifizetését azonban nem részletezték.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×