eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria
Klein Dávid (b) és Suhajda Szilárd hegymászók, a Magyar Everest Expedíció 2017 tagjai az Everest alaptáborban 2017. április 7-én. Az expedíció célja a Föld legmagasabb csúcsa, a 8848 méter magas Mount Everest (Csomolungma) elérése oxigénpalack nélkül, elsőként a magyar expedíciós hegymászás történetében.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

A Mount Everest önmagában már nem elég Suhajda Szilárdéknak

Idén a Makalu, jövőre pedig a Mount Everest oxigénpalack nélküli megmászását tűzte ki célul Suhajda Szilárd és Klein Dávid. A Makalu csúcsára már feljutott egyszer egy magyar ezzel az úgynevezett „tiszta módszerrel”, ő Erőss Zsolt volt, az Everesten azonban Klein és Suhajda lenne az első.

Még alig száradt meg a nyomdafesték azon a híren, hogy Varga Csaba első magyarként jutna fel oxigénpalack nélkül a Föld legmagasabb pontjára, a 8848 méter magas Mount Everestre (Csomolungma), máris akadtak újak, akik erre is rátennének egy lapáttal.

Suhajda Szilárd és Klein Dávid idén a Makalu (8485 méter, más adatok szerint 8463 méter), jövőre pedig a Mount Everest megmászására készül - "hozzáadott" levegő nélkül, az Eseményhorizont expedíció részeként. Utóbbi egyébként tavaly első magyarként meghódította a K2-t (8611 méter), amit a világ legnehezebben megmászható nyolcezreseként tartanak számon.

"Tavaly nyáron, amikor a K2-ről visszatértünk az alaptáborba, éjszakába nyúlóan beszélgettünk Klein Dáviddal arról, hogy szeretnénk visszatérni a Mount Everestre. Dávid járt már 8700 méteren palack nélkül, és mind a ketten pont a tapasztalataink miatt tudjuk, hogy hatalmas feladat, de reális cél eljutni oda palack használata nélkül" - mondta az InfoRádiónak Suhajda Szilárd.

Az idei Makalu-kihívásról elmondta, a nepáli hegy fontos mérföldköve lenne a 2021-es Everest-mászásnak, amely műfajban tehát ők lehetnének az elsők, igaz, a Makalun járt már palack nélküli magyar, Erőss Zsolt személyében.

A Makalu meghódítására április 8-án indulnak, legésőbb június 10-én térnek vissza.

A hegy lábát elérni két hét, utána akklimatizációs időszak kezdődik, május második felében pedig jöhet a csúcstámadás.

További kihívás, hogy az oxigénpalackok mellett teherhordó serpák sem segítik őket.

A világon 14 darab, 8000 méternél magasabb hegycsúcs van. Suhajda Szilárd szerint ezek meghódításának lényege egyébként éppen a segédeszköz nélküli mászás, mert ez hordozza az igazi értéket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bizonytalan jövő: veszélybe kerülhetnek a tokaji és a villányi szőlőültetvények is

Bizonytalan jövő: veszélybe kerülhetnek a tokaji és a villányi szőlőültetvények is

Sokkal több a megműveletlen hazai szőlőterület, mint a korábbi években. A probléma mára a nagy hagyományokkal és presztízzsel rendelkező borvidékeket is elérte. Az Agrárszektor főszerkesztője azt mondta az InfoRádióban, hogy folyamatosan romlik a munkaerő minősége is, miközben egyre több gazdaság veszteséges, így valószínűleg nehéz évek várnak a magyar borágazatra.

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Évtizedes trendet fordított meg a koronavírus-válság

Évtizedes trendet fordított meg a koronavírus-válság

A Covid okozta demográfiai hatások világszerte a felnőttkori halálozás növekedését és a várható élettartam csökkenését váltották ki – állapította meg a neves brit orvosi folyóiratban, a Lancetben pár hete megjelent globális betegségteher-tanulmány (Global Burden of Diseases Study 2021), amely az 1950 és 2021 közötti időszak globális demográfiai változásait, beleértve a Covid-járvány 2020–2021-es időszakának hatásait elemezte.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×