eur:
413.2
usd:
401.13
bux:
81801.54
2025. január 10. péntek Melánia
Nyitókép: Greenpeace

Műanyagbálnákat állítottak ki a Parlament elé, a Deák térre viszik őket

Életnagyságú hulladék-bálnaszobrot állított fel Budapesten a Greenpeace. A szervezet célja, hogy a műanyagmentes júliushoz kapcsolódva felhívja a figyelmet a műanyagszennyezés problémájára.

Műanyagszemétből kiemelkedő óriási bálnákkal hívja fel a figyelmet a Greenpeace a műanyagszennyezésre kedden és szerdán Budapesten. Az akcióra a műanyagmentes július keretében kerül sor.

A szervezet szerint a politikusok és a vállalatok elkötelezettségére is szükség van ahhoz, hogy "felszámoljuk az élővilágot pusztító műanyagszennyezést" - olvasható a Greenpeace honlapján. A Greenpeace Magyarország a kormánynak címzett petíciójához már közel 200 ezer ember csatlakozott, az egyszer használatos műanyag szatyrok betiltását követelik.

A bálnákra visszatérve: egy három és egy hat méter magas bálnáról van szó, a mikroműanyagok és a műanyagok káros jelenlétére hívják fel a figyelmet.

Az installációban látható műanyagszemét is a természetből érkezett: az olasz partokon gyűjtötték össze önkéntesek. 80 százalékuk itthon is ismert nagyvállalatoktól származik,

többek között a Coca-Colától, az Unilevertől, a Nestlétől, a Ferrerótól, a San Benedettótól és a Haribótól.

A évente a Földön termelt műanyag 300 millió tonnát nyom, ennek a fele egyszer használatos, lebomlásukhoz pedig több száz év sem elegendő. Mint a Greenpeace fogalmaz, percenként egy kamionnyi műanyag ömlik a tengereinkbe, az óceánok élővilágát Magyarországnál akár 27-szer is nagyobb szemétszigetek teszik tönkre.

A hulladék 80 százaléka a szárazföldek belsejéből kerül a tengerekbe, például áradásokkal, vagy a folyók sodrásával, illetve a széllel. Magyarország legnagyobb folyója,

a Duna naponta 4,2 tonna műanyag hulladékot szállít a Fekete-tengerbe.

Egy 2018 végi reprezentatív közvélemény-kutatás szerint a budapestiek 75 százaléka a betétdíjas, visszaváltható palackokat választaná az egyszer használatos palackok helyett.

Az elmúlt években, hónapokban mintegy 60 ország lépett fel már határozottan a műanyag szatyrok és más egyszer használatos termékek visszaszorításáért, köztük Románia és Ausztria is.

A Parlament elé állított bálnákat július 10-én 9 és 20 óra között a budapesti Deák Ferenc téri templom előtt lehet megtekinteni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

MOHU: az ünnepi rekordforgalomban sem volt tömeges automataleállás

A fél év alatt teljesült egymilliárdos visszaváltási darabszám (műanyag palack, fémdoboz és üveg) azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerben ebből 700 000 nem újrahasznosítóban, hanem a hulladéklerakókban kötött volna ki – mondta az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője. Hozzátette azt is, hogy bizonyos visszaváltógép-leállások rendszerszerűek, mindig elő fognak fordulni, ám gyorsan orvosolhatók.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Az Egyesült Államok stratégiai helyzete a Csendes-óceán nyugati részén komoly kihívásokkal néz szembe, különösen Kína, Oroszország és Észak-Korea növekvő befolyása miatt. Ebben a geopolitikai helyzetben Guam, az USA csendes-óceáni területe kulcsfontosságú szerepet tölt be az amerikai katonai jelenlét és védelmi képességek szempontjából. A sziget védelme és fejlesztése sürgős feladattá vált, amely a következő kormányzat egyik legfontosabb nemzetbiztonsági prioritása lehet - számolt be a Breaking Defense.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×