Tizenhat törvényt változtat meg zömében apróbb változtatásokkal az agrárszabályozási módosító csomag, amelynek tárgyalását kedden kezdte el az Országgyűlés.
Farkas Sándor, az agrártárca parlamenti államtitkára az előterjesztésről elmondta, hogy a gyakorlati tapasztalatok, valamint Magyarország az uniós jogharmonizációs kötelezettsége indokolja tizenhat agrártárgyú törvény a módosítását, amelyeknek már jövőre hatályba kell lépniük.
Az előterjesztés egyik lényeges pontja az élelmiszerlánc-biztonságot érinti. Farkas Sándor az állam küldetésének nevezte a minőség javítását, a legnagyobb veszélynek pedig a termékhamisítást nevezte.
Mint mondta a módosítással növekszik az első és a további forgalomba hozók felelőssége is a nem hazai előállítású termékek esetében, és bővül a nyilvánosságra hozható adatok köre. Szintén nő az élelmiszerrendészek jogosítványa, akik a jövőben
igazoltathatnak, átvizsgálhatják a ruházatot, a csomagot, feltartóztathatnak járműveket és akár elő is állíthatnak, ellenszegülés esetén bilincset is használhatnak.
A járványügyi szabályok is változnak az állategészségügy esetében, a fertőző betegségek elleni gyors fellépés érdekében.
Az államtitkár szükségesnek nevezte a gyors, azonnal bevethető, speciális tudással rendelkező személyi állomány megszervezését. A bírságolással kapcsolatos szabályokról azonban azt mondta: lehetőség lesz halasztott, vagy részletfizetés engedélyezésére.
Farkas Sándor a hazai piac védelme és a minőségi élelmiszerek exportjának növelése érdekében tartotta szükségesnek állami minősítési rendszer bevezetését, és mint mondta, az ellenőrzések száma csökkenthető azzal, ha bővül az állami monitoring rendszer.
Natúrpark és vadászjegy
Az államtitkár a természetvédelmi törvény változtatásáról szólva közölte: pontosítják a natúrpark definícióját, és a jogszabály a jövőben egyértelműsíti, hogy a miniszteri hozzájárulás a névhasználathoz nem eredményez új természetvédelmi területet.
Változik a vadászkamarai törvény is, a jövőben a kamara által kiállított vadászjegy és engedély ellenértéke nem minősül igazgatási szolgáltatási díjnak, mert azt nem hatósági szolgáltatásért fizetik, a bevételt pedig a kamara az államtól átvett feladatainak ellátására fordíthatja.
Borrégiók és illegális fakitermelés
Az erdőtörvény is változik, lehetőséget biztosítva az évtizedekkel ezelőtt megkötött és hamarosan lejáró megbízási szerződések meghosszabbítására másfél évvel, hogy a mintegy 200 ezer hektárnyi erdő tulajdonosai felkészülhessenek az új szerződések megkötésére.
Az illegálisan kitermelt és elkobzott fa a jövőben közérdekű célja is felhasználható lesz.
A hegyközségi szervezetek a jövőben borrégiókkal is kiegészülnek, amelyek az országos és a borvidéki szint közé ékelődnek.