Infostart.hu
eur:
381.9
usd:
322.24
bux:
0
2026. január 26. hétfő Paula, Vanda

Eltávolították Debrecen egyik fő jelképét

2000-ben újították fel a Kossuth-szoborcsoportot, de ismét helyre kell állítani.

A 104 éves kompozíciót azért kellett eltávolítani a helyéről, mert az alsó része restaurálásra szorul. A talapzat burkolólapjai közötti hézagokban az évek során beszivárgott a csapadékvíz. Ez, valamint a téli fagyok elmozdították, szétfeszítették a helyükről a téglából készített testet, de helyenként el is porlott a tégla. Mindezt tetézi, hogy a sétálóövezet ezredfordulós kialakításakor a talapzat köré egy méter magas betonfalat is húztak, ami akadályozza az odafolyt víz elszivárgását - írja a haon.hu.

A mű súlyát mindennel együtt csaknem 200 tonnásra becsülik a szakemberek, a szobrok megközelítőleg 3–4 tonnásak lehetnek.

A munkások hétfő reggel sorra emelték le a szoborcsopoirt elemeit, Kossuth Lajos szobrának megmozdításánál óvatosan kellett eljárni, mivel nem tudták, hogy mennyire és miként van rögzítve a kőhöz. Érdekesség, hogy a leemelés előtt a 2000-es restaurálás időkapszuláját is megtalálták benne, Kossuth lábfeje alatt.

Győrfi Lajos püspökladányi műtermében a kompozíció egyes kőelemeit újra el kell készíteni, másokat pedig elegendő felújítani, rendbe tenni. A megszépített alkotást július 15-én kezdik visszaépíteni a helyére. A talapzat immár tömör beton lesz, s ha az elkészült, akkor helyezik rá a restaurált szoboralakokat is. Ennek határideje augusztus 19.

Címlapról ajánljuk

Tarol a lengyelek vállról indítható rakétája, a Piorun

Újabb NATO-tagország, ezúttal Belgium jelentette be, hogy lengyel légelhárító rakétákkal szereli fel a katonáit. Egészen pontosan a belga hadsereg különleges műveleti ezrede kezdte meg a napokban a Piorun rendszerbe állítását.
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Egy tyúklépéssel közelebb az MNB nagy döntése, de még nem értünk oda

Egy tyúklépéssel közelebb az MNB nagy döntése, de még nem értünk oda

Decemberben tovább csökkent az infláció Magyarországon, de ez még valószínűleg kevés ahhoz, hogy a keddi ülésén a 6,5%-os alapkamat csökkentése mellett döntsön a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. Viszont, ha az év eleji átárazások alacsonyan alakulnak és a nemzetközi piaci hangulat sem tesz keresztbe, akkor a következő hónapokban megnyílhat az út a lazítás előtt. Kérdés, hogy ezzel a jegybank kirúgja-e a forint legfontosabb mankóját, vagyis a gyengülés felé fordul-e a magyar deviza, vagy kitart az ereje valamivel alacsonyabb kamat mellett is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×