A munkáltatók kizárólag előzetes értesítés után figyelhetik meg az alkalmazottak munkahelyi levelezését - mondta ki másodfokú ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) egy román panaszos ügyében. Az ügy előzménye, hogy Bogdan Barbulescu munkahelyi levelezését korábbi munkáltatója egy héten keresztül megfigyelte, és miután kiderült, hogy a cég eszközeit magáncélra használta, elbocsátották.
Magyarországon is van erre szabályozás és kialakult joggyakorlat:
ha a munkáltató a munkavállalónak számítógépet ad, és meg kívánja figyelni, akkor kötelező az előzetes tájékoztatás
- tudta meg az InfoRádió Szűcs Lászlótól. A Réti, Antall és Társai PwC Legal szakértő ügyvédje elmondta, a tájékoztatásnak nagyon világosan tartalmaznia kell, hogy adatfelvétel történik, tehát a munkáltató megfigyeli, hogy a munkavállaló milyen célra használja a számítógépet. Egyben azt is meg kell jelölni, hogy milyen adatokat szerez így, hogyan tárolja őket, ki jogosult ezeket megtekinteni, illetve meddig történik az őrzésük, sőt azt is, hogy ha nem megfelelő az adatkezelés, akkor a munkavállalónak milyen jogorvoslati lehetősége van.
Ha a munkáltató munkaeszközként adja a gépet, szolgálati és magáncélra is használható, kivéve ha a munkáltató kifejezetten kizárja a magáncélú használatot - figyelmeztetett a szakértő. Szűcs László szerint az esetek többségében megengedik a munkáltatók a magánhasználatot.
A munkáltató a szolgálati célhoz kötődő levelezést minden további nélkül megtekintheti, a magáncélúnál viszont bonyolultabb a helyzet.
"Mindig meg kell nézni, hogy a bejövő leveleknél mi lehet az a cél, amely miatt a munkáltató a levelet megnézheti. Ha például a konkurenciától jön, és a munkáltató a jogos gazdasági érdekét kívánja védeni, akkor megnyithatja a levelet, de egyébként a magáncélú leveleket akkor sem nézheti meg, ha a magáncélú levelezést megengedi, és tájékoztatja a munkavállalókat, hogy ezt a levelezést is figyeli" - mondta Szűcs László, a Réti, Antall és Társai PwC Legal szakértő ügyvédje.