eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Váratlan adatok az étkezésünkről

Váratlan adatok az étkezésünkről

Három százalékkal több élelmiszer jutott egy magyarra 2015-ben, mint egy évvel korábban. Két esztendő alatt pedig már 8,1 százalékkal bővült a hazai felhasználás, és így meghaladta a 2010. évi szintet, de a válság előtti (2008. évi) mennyiséget még mindig nem sikerült elérni – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss kiadványából. Gyümölcsből, lisztből és tömény szeszből kevesebb kellett, húsból, zsírból, tejből és borból szélesebb lett az üzletek kínálata.

Magyarországon az egy főre jutó összes élelmiszer 2015-ben éves szinten 667 kilogramm volt. Ez fejenként naponta átlagosan közel két kilogramm élelmiszernek felel meg. Nem egyformán bővült azonban minden élelmiszercsoport, sőt, volt, amiből csökkent a kínálat.

Gabonafélékből és a burgonyából például kevesebb jutott a boltokba, a hús, a hal- és a tejfogyasztás viszont az átlagnál nagyobb mértékben nőtt, vagyis a drágább élelmiszerek fogyasztása nőtt nagyobb mértékben, míg az olcsó ételek kevésbé voltak népszerűek. Ez egyértelműen a lakosság anyagi helyzetének javulására utal.

Nőtt ugyanakkor a cukorfogyasztás is, miközben gyümölcsből nem kellett több, mint az előző évben, vagyis bőven van még hová javulnunk az egészséges táplálkozás tekintetében.

Tízéves távlatban sincs forradalmi változás, de legalább lassú javulás érzékelhető a táplálkozási szokásokban: egy évtized alatt 1,8 százalékponttal nőtt a zöldség- és gyümölcsfélék mennyisége az üzletekben, míg a liszt és a rizs esetében majdnem ugyanennyivel (1,7 százalékponttal) csökkent a kínálat, amely értelemszerűen szoros összefüggésben van a kereslettel.

Váratlan adatok az étkezésünkről

Az állati eredetű termékek (hús, hal, tej, tojás) az egy főre jutó összes élelmiszer több mint harmadát tették ki 2015-ben, ezekből az együttes fogyasztható mennyiség az előző évhez képest átlagosan 6,5 százalékkal, két év alatt pedig több mint 10 százalékkal bővült. Ezen belül az egy főre jutó hús mennyisége 2015-ben 64 kilogramm volt, ami 5 kilogrammal (9 százalékkal) több, mint egy évvel korábban. Ez hatalmas javulás, a válság előtti szintnek felel meg, és több mint tíz százalékkal haladja meg a 2010-ben rendelkezésre álló húsmennyiséget.

A jelenlegi mennyiség egyébként fejenként napi 17,5 dekagramm húst jelent, ami még mindig nem tűnik olyan elképesztően soknak.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×