eur:
411.32
usd:
392.56
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin

Egy héten belül döntés várható, hogy visszavonják-e a budapesti olimpiai pályázatot - a nap hírei

Döntés nem, csak vita lesz a 2024-es olimpiai pályázatról a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén - közölte a főpolgármester. Egy héten belül döntés várható arról, hogy visszavonják-e a budapesti olimpiai pályázatot - jelentette ki a Fidesz parlamenti frakcióvezetője.

Egy héten belül döntés várható arról, hogy visszavonják-e a budapesti olimpiai pályázatot - jelentette ki a Fidesz parlamenti frakcióvezetője. Kósa Lajos az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: az aláírásgyűjtéssel megbomlott az ötkarikás játékok megrendezéséről kialakult nemzeti egység, így a pályázat esélyei minimálisra csökkentek. A kormánypárti politikus alkalmatlan eszköznek tartja a népszavazást az ügy eldöntésére, mivel az esetleges jogorvoslatok miatt a referendum időpontja akár szeptembernél későbbre is kerülhet, amikor a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kijelöli a 2024-es játékok helyszínét. Kósa Lajos megismételte: a pályázat visszavonásáról jogilag a fővárosnak kell döntenie.

Döntés nem, csak vita lesz a 2024-es olimpiai pályázatról a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén - közölte a főpolgármester. Tarlós István az InfoRádiónak újra megerősítette, hogy a pályázatról együtt kell döntenie a miniszterelnöknek, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökének és a főpolgármesternek. Tarlós István azt is elmondta, hogy számára fontos a több mint 260 ezer budapesti véleménye, bár úgy látja, hogy ez a vita már rég nem az olimpiáról szól.

A Magyar Olimpiai Bizottság elnökének nincs információja arról, hogy bárki döntött volna már a budapesti ötkarikás pályázat visszavonásáról. Borkai Zsolt közölte: a következő napokban várhatóan eldől ez a kérdés. Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő, a Magyar Paralimpiai Bizottság alelnöke úgy véli: az olimpiai pályázatot a lehető leghamarabb vissza kell vonni. Schmitt Pál, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja az InfoRádiónak úgy nyilatkozott, hogy ha Magyarország el szeretné nyerni az olimpiai rendezést, akkor meg kell tartani a népszavazást. Pénteken a Momentum Mozgalom 260 ezer 151 aláírást adott le az olimpiarendezéssel kapcsolatos népszavazás érdekében.

Elkészült a nyári budapesti vizes világbajnokság központi létesítménye, a Duna Aréna - jelentette be a kiemelt fővárosi beruházásokért felelős kormánybiztos. Fürjes Balázs hangsúlyozta: a Dagály fürdő területén felépült úszóstadion beruházása a szerződésben vállalt határidő előtt fejeződött be. A Duna Aréna jelképes kulcsát Tarlós István főpolgármester és Fürjes Balázs közösen nyújtotta át a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinkának, aki válogatott társaival együtt hamarosan birtokba veheti az uszodát.

Módosítva ismét elfogadta a közigazgatási perrendtartási törvényt az Országgyűlés, amelyet korábban az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek minősített. Vas Imre, Fideszes képviselő a szavazás előtti vitában elmondta: a javaslat továbbra is az igazságszolgáltatás és a közigazgatás hatékonyságát szolgálja, illetve a végrehajtó hatalom jövőben is bírósági kontroll alatt működik majd. Az MSZP üdvözli a törvényalkotási bizottság módosítóját, de nem támogatja, mert a párt szerint több szakmai hibát tartalmaz a törvény.

Több közigazgatási illeték és igazgatási szolgáltatási díj megszüntetéséről döntött a parlament. Március 1-jétől nem kell illetéket fizetni az anyakönyvi kivonatért, a 18 éven aluliaknak az általános közigazgatási eljárásokért, a 65 évnél idősebbeknek pedig a magánútlevélért. Ingyenes lesz a családi név korrekciójára irányuló eljárás. Egyszerűbb lesz a családi otthonteremtési támogatás igényléséhez kapcsolódó ügyintézés. Mentesülnek az illeték megfizetése alól azok, akik például kft.-t, betéti társaságot jegyeztetnek be a cégbíróságon. Az építésügyi eljárási szabályokkal összefüggésben is több illeték csökken vagy megszűnik. A kormány szerint az intézkedés a lakosságnak 400 milliós, míg a vállalkozásoknak 1 milliárd forintos megtakarítást jelent.

A magyar honosítási papírokkal összefüggő esetleges visszaéléseket is vizsgálni fogja az országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottsága - közölte a testület szocialista elnöke. Molnár Zsolt szerint súlyos nemzetbiztonsági kérdéseket vet fel az, hogy sajtóértesülés alapján az egyik közvetítő cég két évvel azután is árult letelepedési államkötvényeket, hogy a gazdasági bizottság visszavonta erre vonatkozó engedélyét. Közben Szél Bernadett, az LMP társelnök-frakcióvezetője kezdeményezte, hogy a parlament külügyi és nemzetbiztonsági bizottsága együttes ülésen hallgassa meg a külügyminisztert és a földművelésügyi tárca vezetőjét a moszkvai vízumközpont ügyében.

Egyebek között az egészségügyről vitáztak a képviselők a parlamentben. A szocialista Szakács László elkésettnek és elégtelennek minősítette a béremelést az ágazatban, ami nem tudja megállítani és nem is lassítja az orvosok elvándorlását. Hozzátette: egy kezdő magyar orvos harmad annyit keres, mint szlovák kollégája. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára közölte: az ápolók fizetése 65 százalékkal emelkedik 2019-ig, emellett a kormány elindította a rezidens-támogatási programot és ösztöndíj támogatást ad az ápolóképzésben.

Minőségi munkahelyeket és a termelést támogató adórendszert sürget a Jobbik. Z. Kárpát Dániel, az ellenzéki párt képviselője parlamenti felszólalásában úgy fogalmazott: az elvándorlás lassítását, a fizetésemeléseket nem lehet elérni a kormány gazdaságpolitikájával, amely olcsón tarja a magyar munkaerőt. Cseresnyés Péter munkaerőpiacért felelős államtitkár felelőtlennek nevezte a Jobbikot, mert olyan intézkedéseket szorgalmaz, amelyek megvalósítása jelentős mértékben csökkentené a versenyképességet.

Felminősítette Magyarország államadós besorolását a Japan Credit Rating Agency. A japán hitelminősítő szerint a magyar kormány gazdaságpolitikája jelentősen javította az államháztartás és a pénzügyi rendszer helyzetét, amivel csökkentette a külső adósságot és megerősítette a gazdasági alapokat. Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter szerint a döntés lehetőséget ad a folyamatos kockázatcsökkentéshez a gazdaság növekedése és a stabil államháztartás mellett.

Januárban 123,4 milliárd forint többlettel zárt az államháztartás központi alrendszere - közölte a végleges adatok alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium. Tavaly az év első hónapjában 92,4 milliárd forint volt a többlet. Banai Péter Benő, államháztartásért felelős államtitkár szerint az idei évre vonatkozó kedvező makrogazdasági előrejelzések mellett reális és teljesíthető az uniós módszertan szerinti 2,4 százalékos hiánycél.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×