eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles

Van remény a személyre szabott tumorterápiára

Több mint egymilliárd forinttal támogatja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap azt a kutatást, amelynek célja a személyre szabott tumorterápiában alkalmazható gyógyszerjelölt vegyületek kifejlesztése. Mező Gábor, az MTA-ELTE Peptidkémiai Kutatócsoport tudományos tanácsadója elmondta: ha sikerrel járnak, akkor az új komponensekből leghamarabb 15-20 év múlva lehet gyógyszer.

A kutatás koncepciója szerint a hatóanyagok lehetőleg csak az adott betegben lévő tumort támadják meg – mondta el az MTA-ELTE Peptidkémiai Kutatócsoport tudományos tanácsadója. Mező Gábor hozzátette, ezt olyan irányító molekulák, vegyületek érik el, amelyek szelektíven felismerik a tumorsejteket, kapcsolódnak hozzájuk és célzottan juttatják be a hatóanyagot, ezáltal az egészséges sejteket nem károsítják, azaz

csökkennek a mellékhatások,

így a betegek életminősége a kezelés alatt is jelentősen javulhat.

A hatóanyagkutatásról Mező Gábor elmondta:

„a fejlesztésnek három iránya van.”

Az egyik a hatóanyagfejlesztés, a másik az irányítómolekulák keresése. Ezektől azt várják, hogy ismerjék fel a tumorsejtek jellemző egységeit, tudjanak kötődni hozzájuk, majd juttassák beléjük a hatóanyagot. A harmadik pedig a kapcsolóegységek fejlesztése, amelyeknek az a szerepük, hogy a tumorsejten belül elbomoljanak és a hatóanyagot bejuttassák.

Közel húsz évnek kell eltelnie, mire ezek a komponensek engedélyezett gyógyszerekké válhatnak – fűzte hozzá az MTA-ELTE Peptidkémiai Kutatócsoport tudományos tanácsadója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az orosz csapatok jelentős területi nyereségeket értek el az elmúlt időszakban Ukrajnában, ami aggodalomra ad okot az ukrán vezetés körében. A Bloomberg elemzése szerint Oroszország az elmúlt héten több területet foglalt el, mint 2024 bármely korábbi időszakában, miközben az ukrán erők egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a frontvonalakon - számolt be róla a Kijiv Independent. Az orosz légierőhöz szorosan kapcsolódó, nyugalmazott pilóta által szerkesztett „Fighterbomber” Telegram-csatorna jelentette, hogy Moszkva ismételten elveszített egy Szu-34-es vadászbombázót. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború lefrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×