A hajlék nélküli emberek számára hozzávetőleg tizenegyezer férőhely áll rendelkezésre az országban – mondta a Menhely Alapítvány igazgatója. Aknai Zoltán hozzátette, ez a szám tartalmazza az összes szállásnyújtó intézmény férőhelyét, így azokat is, amelyek nemcsak egyéni, hanem családos embereknek nyújtanak szállást. A fővárosban 6500 olyan férőhely van, ami hajléktalan embereknek van fenntartva.
„Meg kell különböztetni az átmeneti szállókat és az éjjeli menedékhelyeket. A Menhely Alapítvány diszpécserszolgálata az utóbbiak kihasználtságát méri, azokat a férőhelyeket egyik napról a másikra, akár egy éjszakára is igénybe lehet venni. Ebből körülbelül 1880 áll rendelkezésre a fővárosban.”
A Menhely Alapítvány igazgatója hozzátette, a kihasználtságuk folyamatosan növekszik, a fővárosban 85, országos szinten pedig 88 százalékuk van kihasználva. Aknai Zoltán kiemelte, a megoszlás eltérő az ország különböző részein, vannak olyan megyék, ahol beteltek a férőhelyek. Az ellátóhelyek ezeken a helyeken is megpróbálják, matraccal vagy pótággyal megoldani a további jelentkező elhelyezését – fűzte hozzá.
„A Menhely Alapítvány minden olyan információt gyűjt, amely a hajléktalan emberek számára fontos lehet. A legfontosabb feladatunk az utcai bejelentések fogadása, amikor egy hajléktalan emberhez egy járókelő vagy akár a mentőszolgálat próbál segítséget hívni. Ezek olyan esetek, amikor a mentőszolgálatnak nincs dolga, tehát még nem olyan súlyos a probléma, ilyenkor a krízisautónkat vagy az utcai gondozószolgálatot küldjük ki. A legsűrűbb napunkon 114 hívás volt, a napi átlagos utcai bejelentésszám 20 és 560 közötti.”
A diszpécserszolgálat telefonszámán adományokat is fel lehet ajánlani. A Menhely Alapítvány megtalálja azt a befogadóhelyet, ahol ezt tudják hasznosítani. Aknai Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy figyeljünk a magányosan élő emberekre, nem biztos, hogy minden nap be tudnak fűteni.