eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin

Ismét kaphatnak majd különleges rendszámot a konzuli képviselők

Problémamentes az együttműködés a Magyarországra akkreditált konzuli misszióvezetőkkel – hangzott el a számukra tartott tanácskozáson. Semjén Zsolt közölte: az illetékes tárcák dolgoznak a konzuli munkát segítő mentességek és kiváltságok harmonizálásán, így a konzuli képviselők számára adandó különleges rendszám ismételt bevezetésén is.

Nagykövetek és tiszteletbeli konzulok segítségével Magyarország a világ 166 államával tart fenn diplomáciai kapcsolatot, kizárólagosan tiszteletbeli konzulok munkájának köszönhetően pedig - a küldő és a fogadó országokkal együtt - 52 országgal van együttműködésünk – mondta a fórumon a miniszterelnök-helyettes. Semjén Zsolt hangsúlyozta, egyre nagyobb erőforrást jelent a tiszteletbeli konzuli intézménye.

„A nemzetközi jog szerint a küldőállamok tiszteletbeli konzuljaitól a magyar kormány csak kérhet. De az eddigi tapasztalatok alapján ezeket a kéréseket a jelenlevő misszióvezetők mindig pozitívan fogadják. Az együttműködés problémamentes, harmonikus, és a kormány szándékai szerint egyre szélesebb területet ölel fel” - jelentette ki a miniszterelnök-helyettes.

Semjén Zsolt közölte: az illetékes tárcák dolgoznak a konzuli munkát segítő mentességek és kiváltságok harmonizálásán, így a konzuli képviselők számára adandó különleges rendszám ismételt bevezetésén is.

Mikola István, biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár a magyar növekedés és stabilitás fontosságát hangsúlyozta, megemlítve, hogy exportvezérelt gazdaságunk kiemelten érdekelt a tőkemozgásoknak a fenntartásában.

„A legnagyobb problémánk a gazdasági növekedés fenntarthatóságának kérdése. Ezért amikor ma a külgazdasági politika a nemzetközi, globális tőkemozgásokról beszél, mindig hangsúlyozza a kis- és középvállalkozások szerepét ebben a fenntarthatóságban. Ezeknek a kis- és középvállalkozásoknak a támogatása az Önök részéről kulcsfontosságú a számunkra” - mondta a biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár a nagykövetek és tiszteletbeli konzulok számára megrendezett tanácskozáson.

Mikola István úgy fogalmazott: a világ jelenleg egy olyan izgatott, turbulens helyzetben van, amely elkerülhetetlenné teszi, hogy a káoszt definiáljuk, és új politikai menedzsment technológiákat dolgozzunk ki.

Szilágyi Péter, nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár azt ismertette, hogy ma a Kárpát-medencében és a diaszpórában 15 millióan vallják magukat magyarnak, csak Észak-Amerikában másfél millióan nyilatkoztak úgy, hogy magyar gyökereik vannak. A helyettes államtitkár kiemelte két, nemzetpolitikai célokat szolgáló jogszabályi változást is.

„Az első és legfontosabb döntés az alkotmányunknak, az új alaptörvénynek az elfogadása, amelyben kimondjuk, hogy Magyarország nemcsak felelősséget érez a határon túli magyarságért, hanem felelősséget is visel. A másik ilyen fontos jogszabályi módosítás az állampolgárságról szóló törvény módosítása. Ennek eredményeképpen 850 ezer kérelemről beszélhetünk, és körülbelül 810 ezer a honosítottak száma. A célunk az, hogy 2018-ban egymillió új állampolgárral rendelkezzünk” - közölte a nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár.

Szilágyi Péter elmondta, 2012-től jelentősen növekedtek, illetve növekednek a nemzetpolitikára fordított források is: 5 éve 17, 7 milliárd forintot, 2017-ben pedig a tervek szerint 27,6 milliárd forintot fordítanak majd nemzetpolitikai célokra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×