eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Trócsányi: elfogadhatatlan a kvótarendszer

Az igazságügyi miniszter szerint nem megoldás, elfogadhatatlan Magyarország számára az Európai Bizottság által javasolt kvótarendszer, amely felülről nyitott, így azt üzeni a migránsoknak, hogy "lehet jönni" - mondta az igazságügyi miniszter az M1 aktuális csatornán szombat reggel.

Trócsányi László kifejtette, nem tekinthető eredményesnek az a kvótarendszer, amely alapján egy év alatt mintegy 5800 embert sikerült áttelepíteni. Azt mondta, sokszor csak papíron létezik az áttelepítés: Litvániába például 22 embert telepítettek, de közülük 21-en visszament, ennek ellenére az Európai Bizottság ezt próbálja meg "lenyomni a tagállamok torkán".

A miniszter bízik abban, hogy a vasárnapi népszavazás eredménye egyértelmű iránymutatást ad a kormánynak arról, mi a teendője.

Felidézte, az Európai Tanács tavaly szeptemberben döntött a kötelező betelepítési kvótákról, ezt Magyarország és Szlovákia megtámadta, valamint Lengyelország is beavatkozott a perbe a magyar oldalon. Mint mondta, erős jogi küzdelemről van szó, amelyben geopolitikai tényezők is felfedezhetők. A tanács mellett főleg azok az országok avatkoztak be, amelyek a szétosztásban érdekeltek, például Németország, Svédország és Franciaország.

Magyarország pénteken nyújtotta be észrevételeit a beavatkozási kérelmekre - mondta. A kvótaper precedensértékű eljárás, és Magyarország komoly jogi érveket sorakoztatott fel, amelyeket az Európai Unió Bírósága nem "söpörhet le az asztalról" - jelentette ki.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×