Dank Magdolna kiemelte, bár az immunonkológia egy ősi módszer, az utóbbi években kerültek be a napi rutinba azok a biológiai készítmények, amelyeknek az a feladatuk, hogy a szervezet saját immunválaszát serkentsék, hogy a szervezet immunrendszere felismerje a daganatot és el tudja azt pusztítani.
„A hagyományos, gyógyszeres kezeléshez képest más az immunterápia hatásmechanizmusa, teljesen más, lényegesen kedvezőbb mellékhatásokat okoz. A hatékonyság tekintetében az első, amit megtapasztaltunk, hogy a rosszindulatú festékes anyajegy, melanoma esetében áttétes betegeknél 20 százalékban hosszútávú túlélőket tudtunk találni. Innen jött a kérdés, kik ők, és lehet-e ezt az arányt növelni. Úgy tűnik, hogy az immunterápiás készítményeket a hagyományos kezelésekkel kombináljuk, soha nem látott arányban látunk hosszútávú túlélőket” - mondta a Semmelweis Egyetem Onkológiai Központjának megbízott igazgatója.
Az immunterápia elérhetőségéről Dank Magdolna megjegyezte, még nem része a rutinellátásnak, egyelőre egyedi méltányosság alapján lehet hozzájutni.
„Egy onkoteam, egy csapat dönt a daganatos beteg kezeléséről, ha úgy látják, hogy ilyen terápiára van szükség, az eljárásrendet el tudják indítani” - fűzte hozzá a Semmelweis Egyetem Onkológiai Központjának megbízott igazgatója a témában tartott konferencián.