eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Darák Péter: Világos ítéletek kellenek

Az ítéleti bizonyosságot vizsgálja egy munkacsoport a Kúrián - mondta a Darák Péter az InfoRádió Aréna című műsorában. A Kúria elnöke hozzátette: érthető, világos ítéletekre törekednek, ezért a bírák az elmúlt hónapokban egy új struktúrában írják meg a határozatokat. A Kúria elnöke szerint az utóbbi időben érthetőbb ítéletek születtek.

„A probléma az, hogy az igazság fogalmát másként közelíti meg a nyilvánosság, egy nem szakértő állampolgár és másképp közelít ehhez a filozofikus fogalomhoz egy szakmabeli ügyész, bíró, vagy ügyvéd” - mondta Darák Péter, a Kúria elnöke.

Hozzátette: létezik anyagi-jogi igazság és eljárási igazság, és a megkülönböztetés mögött meghúzódik az a filozófiai háttér és gondolat, hogy a végső, legbensőbb igazságra kell törekedni.

„De amikor bírósági eljárásokról szólunk, értelemszerűen egy múltbéli történéseket rekonstruáló megismerési folyamatról van szó, ahol lehetnek bizonytalanságok és kétségek. Nem biztos, hogy egy jogász vagy bíró mindig abba a helyzetbe kerül egy eljárás végén, hogy teljes erkölcsi magabiztossággal tud értékítéletet megfogalmazni. De minden esetben el kell jutnia oda, hogy az eljárás lezárásához szükséges bizonyosságot megszerezze, akár pro, akár kontra. Ez az ítéleti bizonyosság” - hangsúlyozta a Kúria elnöke.

Darák Péter azt mondta, ennek a jelenségnek a kutatása Magyarországon az elmúlt évtizedekben nem történt meg.

„Mivel fontosnak tartom, hogy ezt a kérdést próbáljuk meg tisztábban látni, ezért a Kúria egy joggyakorlat-elemző csoportja most az ítéleti bizonyosság kérdésével foglalkozik” - fogalmazott Darák Péter.

A Kúria elnöke szerint a társadalommal úgy lehet legegyszerűbben megismertetni egy ügy minden részletét, hogy az ítélet, amely összefoglalja az eljárás eredményét, meggyőző módon tartalmazza azt a gondolatmenetet és azokat a szempontokat, amelyek alapján a végső döntés megszületik.

„Szakmai segítséget szeretnénk nyújtani ahhoz, hogy szerkezetében, stílusában, frappáns, meggyőző, világos ítéletek szülessenek. Az elmúlt hónapokban bíró kollégáink már ebben az új struktúrában írják meg az ítéleteiket. Már önmagában attól, hogy arab számokkal jelzett pontokba foglaltuk az egyes gondolatcsokrokat, világosabb lett az ítélet indoklása. A tényállások feszesebbek, az összetartozó gondolatok egymás mellé kerültek. Apró kis technikai módszereken múlik az, hogy sikerül-e végül meggyőző és a társadalom által elfogadható ítéletet produkálnunk” - mondta Darák Péter, a Kúria elnöke, az InfoRádió Aréna című műsorában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×