Infostart.hu
eur:
382.06
usd:
322.17
bux:
125061.81
2026. január 25. vasárnap Pál

Pumák a tigrisek között

A magyar Pumák nyerésre állnak a tigrisekkel szemben. A kecskeméti Puma század ugyanis eddig sikeresen szerepel a németországi Schleswig-Jagel repülőbázison zajló Tiger Meet-en - mondta Asztalos István alezredes.

A Magyar Honvédség eddig két alkalommal vett részt repülőgépekkel a Tiger Meet-en. A kecskeméti Puma század JAS 39 Gripen vadászgépei 2009-ben Belgiumban, 2010-ben pedig Hollandiában gyakoroltak. Kedden, a németországi Schleswig-Jagel repülőbázison kezdődött az idei gyakorlat.

"Idén 53. alkalommal rendezi meg a NATO ezt a repülőgyakorlatot" - mondta Asztalos István alezredes. A kontingens parancsnoka hozzátette: "a Tigrisek vetették fel, hogy mi is valami hasonló állatfajta, a nagymacskák családjába tartozzunk."

Mint Asztalos István alezredes elmondta: a Tigrisek a NATO legnagyobb légi köteléke, ez a gyakorlat a NATO európai legnagyobb légierős gyakorlata." Hozzátette: "ezen van lehetőségünk olyan feladatokat gyakorolni, amit a magyar légierő mérete és lehetőségei nem tesznek lehetővé."

Mint mondta: "ez hatalmas logisztikai igényel, nyolcvan vadászgép, helikopter települ ide, de a legfontosabb a légtér, ahol ötven-hatvan gép egyszerre tud egymás ellen harcolni, a magyar légtér ezt nem nagyon tudja biztosítani."

Az évenkénti találkozó fő célja a légierők közötti együttműködés elősegítése, a NATO katonai céljainak jobb megértése, valamint az egységek közötti átjárhatóság kidolgozása.
A gyakorlat lehetőséget ad a légi vezetés irányítás képességének fejlesztésére, valamint az összhaderőnemi tűztámogató műveletek szinkronizálására és végrehajtására. Minden gyakorlat kiváló alkalom a már meglévő műveleti képességek és készenlét fejlesztésére, így például a feladatra kijelölt repülőgép-vezetőkkel lehetőség van begyakoroltatni a NATO-ban alkalmazott támadó és védelmi légi-szembenállási műveletek átfogó tervezését és végrehajtását, önállóan és nagyobb kötelékben, a látóhatáron belül és kívül. A magyar Gripenek levegő-levegő feladatokra voltak betervezve saját és ellenséges erőként egyaránt valamint levegő-föld feladatok (földi célok megsemmisítése) végrehajtására.

A magyarok számára különösen fontos az idei évi Tiger Meet-en való részvétel. "Harmadik évben veszünk részt a szervezésben, és tegnap választottak be minket a Tigris szövetség teljes jogú tagjai közé" - mondta a kontingens parancsnoka. Hozzátette: "két évig próbaidős tagok voltunk, a századok vezetői figyelték a munkánkat."

"A századok között verseny folyik, minden évben kiosztják az Ezüst és Bronz Tigris szobrokat, a legjobban teljesítő század nyeri a bronzot, az ezüstöt pedig a legaktívabb Tigris-résztvevő" - mondta Asztalos István alezredes. Hozzátette: "eddig jól teljesítettünk, hiszen tagokká váltunk, az idei év munkája talán hozhat más eredményt is, de ez csak a gyakorlat végén, az utolsó napon fog eldőlni, de egyelőre a Pumák 1:0-ra vezetnek a Tigrisek ellen."

A több nemzetet is felvonultató Tiger Meet-en természetesen a tigrisfestésű gépek adják a fő látványosságot, a szervezők szerint tíz festett repülőgép (köztük F-18-asok, F-16-osok, Tornadók és Gripenek is) várható a rendezvényre, amely kétszer is megnyitja kapuit a civilek előtt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Kőeső esett Hawaii-on

A Kilauea vulkáni területen lévő Halema’uma’u kráterben 2024. december 23-án kezdődött egy pulzáló, azaz kisebb szünetekkel elválasztott kitöréssorozat, aminek szombaton sorrendben már a 41. felvonása volt. A sziget keleti részén egész nap hulltak kisebb-nagyobb, akár néhány centiméteres nagyságot is elérő vulkáni kőzetdarabok, ami miatt utakat is le kellett zárni. Ezek a kőzetdarabkák két, 500 méter magasra felcsapó lávaszökőkútból származtak.
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Folytatódnak a béketárgyalások, északon nyomulnak az orosz katonák - Vasárnapi híreink az ukrán frontról percről percre

Folytatódnak a béketárgyalások, északon nyomulnak az orosz katonák - Vasárnapi híreink az ukrán frontról percről percre

A hétvégén véget ért az első háromoldalú béketárgyalás Abu Dzsabiban Oroszország, Ukrajna és az Egyesült Államok közt, a folytatás február 1-jén várható. Oroszország közben a szárazföldön támadásba lendült: Kosztantynivka, Huljajpole térségében heves harcok dúlnak, északon, Harkiv megyében pedig Vovcsanszk térségében indult offenzíva. Az orosz csapásmérő erők továbbra is intenzív támadás alatt tartják az ukrán áramellátó rendszert, Kijevben a fűtésrendszerrel, ivóvízellátással is gondok vannak. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború vasárnapi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×