Infostart.hu
eur:
365.36
usd:
316.89
bux:
148257.02
2026. augusztus 7. péntek Ibolya

Nem minden taxis örül az új rendeletnek

Dönthet a Fővárosi Közgyűlés az új taxis rendeletről, de a tervezet megítélése még mindig nem egységes.

Várhatóan szerdán hagyja jóvá a Fővárosi Közgyűlés azt a szerződést, amelyet nemrég Orbán Viktor miniszterelnök és Tarlós István főpolgármester írt alá. A Budapest21 elnevezésű megállapodás rögzíti, hogy az állam átvállalja a főváros adósságállományának 60 százalékát. Ez több mint 104 milliárd forintos adósságátvállalást jelent. A megállapodás tartalmazza egyebek mellett több fővárosi fejlesztés a kormánnyal közös előkészítését is. A szerződés szerint a kormány elkötelezett a BKV adósságának konszolidálása, valamint a járműpark megújítása iránt, és május 20-ig lépéseket tesz a társaság zavartalan működésének fenntartásáért. A megállapodás a Fővárosi Közgyűlés elfogadó határozatával lép hatályba.

A Fővárosi Közgyűlés dönthet a budapesti Duna-part fejlesztési koncepciójáról; öt fővárosi - köztük három csepeli - közterület nevének megváltoztatásáról, valamint egyebek mellett jóváhagyhatják a képviselők, hogy az önkormányzat öt művészeti felsőoktatási intézménnyel - a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel, a Magyar Képzőművészeti Egyetemmel, a Magyar Táncművészeti Főiskolával, a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel, valamint a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel - együttműködési megállapodást kössön.

Szerdán dönthet a Fővárosi Közgyűlés az új taxis rendeletről is. A tervezet szerint fix tarifákat vezetnének be 450 forintos alapdíjjal, 280 forintos kilométerdíjjal és 70 forintos várakozási percdíjat állapítva meg. A tervek szerint csak 10 évnél fiatalabb autókkal lehetne taxizni, amelynek egyéb paramétereit is behatárolnák. Például nem lehetnének 10 évvel régebbiek, öt személyes autó esetén a csomagtérnek legalább 430 literes kell lennie, a motor legalább 60 lóerős, Euró IV-es, 2018-tól euró V-ös. A rendelettervezet szerint az autók egységesen sárgák lennének, Minősített budapesti taxi felirattal.

A taxisok azonban a készülő tervezetből csak a rögzített hatósági árat tudják elfogadni - mondta a Taxi Gépkocsivezetők Független Szakszervezetének szóvivője. Majercsik Tamás szerint a korhatár szabályozásával eltűnnének a felsőkategóriás autók, mert a bevételek nem engedik meg az új Mercedesek és Volvók megvásárlását, de a tíz év kevés az autók árának behozására.

Majercsik Tamás hozzátette: ha a képviselők elfogadják a tervezetet, az ellen minden törvényes eszközzel fellépnek. A Taxi Gépkocsivezetők Független Szakszervezetének szóvivője szerint éppen a fuvarozókat hagyták ki a megbeszélésekből.

Metál Zoltán, az Országos Taxis Szövetség elnöke szerint ugyanakkor az előírások összhangban vannak a taxisok elképzeléseivel, és a paraméterek már évek óta ismertek.

A rendelet elfogadása régóta húzódik. Elfogadása esetén 2013. október 1-jén léphet hatályba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Munkahelyek tömegeit és dollármilliárdokat is eléget a hőhullám – szakértő

Munkahelyek tömegeit és dollármilliárdokat is eléget a hőhullám – szakértő

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet becslése szerint 2030-ra a hőstressz miatt világszerte a teljes munkaidő 2,2 százaléka, vagyis mintegy 80 millió teljes munkaidős állásnak megfelelő munkavégzés eshet ki. Az InfoRádióban Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója beszélt a várható jövőről.

Magyar Péter: ez a magyar csoda – tanulságok válságos napok után

Döntéseket hozott a Védelmi Munkacsoport: Magyarország energia- és vízellátása stabil, nincs már szükség az önkéntes fogyasztáscsökkentésre. A paksi turbina stabilan termel. A Duna vízállása az Ausztriában lehulló csapadéknak köszönhetően átmenetileg 20-30 centivel emelkedni fog – erről beszélt a kormányszóvivői tájékoztató előtt két órával egy Facebook-videóban a kormányfő.
inforadio
ARÉNA
2026.08.07. péntek, 18:00
Lakatos Mónika
a HungaroMet éghajlatkutatója, a Magyar Meteorológiai Társaság elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×