Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia

Kende Tamás a kettős állampolgárságról: Belefér a nemzetközi jogba a szlovák válaszlépés

Egyfajta retorzió a szlovák jogszabály elfogadása, amely miatt ha valaki felveszi egy másik ország állampolgárságát elveszíti a szlovákot - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Kende Tamás nemzetközi jogász, aki szerint Magyarország nem sértett nemzetközi jogot a kettős állampolgárságról szóló jogszabály elfogadásával, ugyanakkor az államok korlátozhatnak egy ilyen döntést.

Magyarország nem sértett jogot a kettős állampolgárságról szóló törvény elfogadásával - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Kende Tamás, aki hozzátette: ez a fajta kedvezményes honosítás a nemzetközi jogban nem szokatlan, és nem is ütközik a szabályokba, amelyek rendkívül lazán határozzák meg, hogy az állam kit minősíthet saját állampolgárának.

A nemzetközi jogász hangsúlyozta: az államok bizonyos keretek között korlátozhatják a kettős állampolgárságot. Ha Szlovákia úgy fogalmazta meg saját törvényét -, amely értelmében ha valaki felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszíti a szlovákot - hogy az nem csak a szlovákiai magyarokra, hanem mindenkire vonatkozik, akkor az belefér a nemzetközi jogba és az Európa Tanács egyezményébe.

A szlovák jogszabály normatív, nem pedig diszkriminatív, vagyis nemcsak a szlovák-magyar kettős állampolgárokra vonatkozik, de tény, hogy ez egyfajta retorzió a magyar állampolgársági törvényre -véli Kende Tamás, aki szerint az sem különös, hogy az államok bizonyos köztisztviselői vagy fontos bizalmi pozíciókat saját állampolgársághoz kötik.

A szakértő szerint ha emiatt Szlovákiában valaki elveszíti az állampolgárságát, akkor elképzelhető, hogy emberi jogi bírósághoz fordulhat, ám még egyelőre nem világos, hogy milyen jogcímen.

Hanganyag: Exterde Tibor

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Miskolcon „egy hosszú szerelmi történetről” beszélt, bejelentést tett a tanárbérről

A digitális polgári körök rendezvényén a közönség kérdéseire válaszolt a pártelnök-miniszterelnök, a Tisza Pártot és a DK-t a háborúfenntartók közé igyekvő pártoknak nevezte, a városiakat pedig kérte, döntsék el, hogy egy nagy ipari beruházást szeretnének, vagy több kisebbet, ezután áll rendelkezésre. Bejelentette, hamarosan 900 ezer forint lesz az átlagos tanárbér, a Benes-dekrétumok miatt joghátrányt szenvedők pedig segítséget kapnak.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×