Infostart.hu
eur:
364.08
usd:
311.21
bux:
0
2026. április 29. szerda Péter

Vértes András: A politikai helyzet előrehozott választást indokolna

A politikai helyzet előrehozott választásokat indokolna, a válság miatt azonban káros lehet az ezzel járó kampány és leállás - mondta az InfoRádiónak Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke, az MSZP által megnevezett egyik kormányfőjelölt.

A politikai helyzet egyértelműen előrehozott választást indokolna - jelentette ki Vértes András, az MSZP egyik miniszterelnök-jelöltje az InfoRádió Aréna című műsorában. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy az országnak a gazdasági válság hatásaival is meg kell küzdenie, a választásokkal járó kampány és több hónapos leállás pedig tovább mélyítené a problémákat.

Az országnak jót tett volna, ha Surányi György volt jegybankelnök elfogadja a kormányfőjelöltséget. Azt pedig a politikai erők minél szélesebb körének meg kellett volna értenie, hogy Magyarországnak most valóban független, a válságkezelésre összpontosító szakértői kormányra és minél gyorsabb döntésekre van szüksége - mondta a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.

Túlzó vélemények

A szakértő szerint durván túlzó a piac Magyarország adóssághelyzetéről és kilátásairól alkotott képe. Igaz ugyan, hogy Magyarország külső adóssága a GDP 100 százaléka fölött van, ennek jelentős részét azonban az ide érkezett külföldi működőtőke, valamint a vállalatokon és a bankokon belüli hitelezés teszi ki - mondta Vértes András.

Ha az anyacégek és leányvállalatok közötti kölcsönök összegét nem vesszük figyelembe, az adósság a bruttó hazai terméknek csupán a 48 százaléka, ami egyáltalán nem számít kiugróan magas aránynak - hangsúlyozta a szakértő.

Az ország 12 százalékos adósságszolgálati rátája is megfelel a nemzetközi átlagnak, és fele akkora, mint a lengyeleké. Az államadósság összege ugyanakkor magas, ennek megújítása azonban főként forintban történik, vagyis nem devizális probléma. A devizatartozás megújítására pedig bőven elég a Nemzetközi Valutaalap által biztosított hitelkeret - mondta a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Van némi bizonytalanság abban, hogy mit érnek el a Tisza konkrét adómódosítási tervei

Van némi bizonytalanság abban, hogy mit érnek el a Tisza konkrét adómódosítási tervei

Egyelőre bizonytalan, hogy mekkora hatást gyakorolhatnak a gazdaságra és a költségvetésre a leendő Tisza-kormány adócsökkentési tervei – vélekedett az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.

Nem védekeztek, csak támadtak: Paris Saint-Germain–FC Bayern München 5–4

Kilenc gólt hozott a párizsi Parc des Princes-ben a PSG és a Bayern mérkőzése, a 2026-os BL-tavasz első elődöntője. A címvédő egygólos előnyt szerzett. A párizsi csapatban a georgiai Hvicsa Kvarachelia és a francia aranylabdás, Ousmane Dembele is duplázott. A visszavágót jövő szerdán rendezik Münchenben, a másik ágon pedig az angol Arsenal és a spanyol Atlético Madrid találkozik egymással. A fináléra május 30-án Budapesten a Puskás Arénában kerül sor.
inforadio
ARÉNA
2026.04.29. szerda, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. vezérigazgatója
Választás 2026: majdnem teljes a Tisza-kormány, átalakulás zajlik a Fideszben

Választás 2026: majdnem teljes a Tisza-kormány, átalakulás zajlik a Fideszben

Utolsó szakaszába lépett a Tisza Párt kormányalakítási folyamata, hiszen Magyar Péter tegnapi bejelentéseivel már csak két miniszter kiléte ismeretlen. A kormányalakítási tárgyalásokkal párhuzamosan jelentős átalakulás zajlik a Fidesz-KDNP-ben: a keddi választmányi ülésen Orbán Viktor benyújtotta lemondását a pártelnöki pozícióról, de azt nem fogadták el. Sokasodnak a közéleti botrányok is, zsarolásról beszélt Király Júlia, egykori MNB-alelnök, valamint már több kormányhoz közeli vállalattal szemben indultak eljárások. Az elmúlt napokban külpolitikai frontról is érkeztek hírek, Magyar Péter találkozott a külhoni magyarság több képviselőjével is, júniusra pedig Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel kezdeményezett találkozót a külkapcsolatok rendezése és az ukrajnai magyarság helyzetének javítása céljából.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×