Infostart.hu
eur:
362.51
usd:
310.46
bux:
0
2026. augusztus 22. szombat Menyhért, Mirjam

Joghézag: nincs több fizetős szülés Veszprémben, de a probléma nem oldódott meg

Nem kérhetnek pénzt a szülésért a Veszprém Megyei Kórházban - állapította meg vizsgálatában az Egészségbiztosítási Felügyelet. A hatóság azután indított eljárást, hogy a veszprémi intézményben fizetniük kellett azoknak a nőknek, akik maguk választottak orvost a szüléshez. A kórház vezetője egyetért a határozattal: Rácz Jenő üdvözölte, hogy a szakemberek nem állapítottak meg az intézményben jogsértést, és büntetést sem róttak ki. A főigazgató szerint ugyanakkor továbbra is joghézag van az állam által nyújtott ingyenes szolgáltatásokról szóló szabályozásban, ezért változtatást kezdeményez.

Nem volt megállapítható, hogy a Veszprém Megyei Cholnoky Ferenc Kórházban alkalmazott gyakorlat ténylegesen sértette a biztosítottak jogait, ám annak bizonyos elemei mégis jogsértőek, és alkalmasak lehetnek arra, hogy tényleges érdeksérelmet okozzanak - tájékoztatta az InfoRádiót az Egészségbiztosítási Felügyelet elnökhelyettese. A szervezet azért indított vizsgálatot az egészségügyi intézmény ellen, mert ott azoknak a nőknek, akik maguk választottak orvost a szüléshez, fizetniük kellett.

Holchacker Péter hozzátette: a felügyelet nem rótt ki pénzbírságot a kórházra, de előírta néhány szabály megváltoztatását. A továbbiakban például korlátozás nélkül kell lehetővé tenni a szabad orvosválasztás jogának gyakorlását minden doktor esetében, aki szakmailag alkalmas az adott feladat ellátására, megfelelően kell gondoskodni az orvosválasztási nyilatkozat alkalmazásáról és annak megismerhetőségétől. Az intézmény emellett a jövőben semmilyen módon sem utalhat arra, hogy az orvos ellenszolgáltatást kérhet, ha egy kismama őt választja a szülés levezetésére.

A kórháznak harminc napon belül írásban értesítenie kell a felügyeletet arról, milyen lépéseket tett a helyzet rendezése érdekében - közölte a szervezet elnökhelyettese, megjegyezve: már egyeztetnek az intézménnyel.

Joghézag

A Veszprém Megyei Cholnoky Ferenc Kórház vezetője a Holchacker Péter által elmondottakra úgy reagált: a szabad orvosválasztásnak csak a kompetenciahatár szabhat korlátot, egyértelmű, hogy gondoskodni kell az az orvosválasztási nyilatkozat alkalmazásáról. Hozzátette: mostantól azt is a szabályzatukba foglalják, hogy a választott szülésvezető orvos a munkájáért nem kérhet vagy kaphat ellenszolgáltatást.

Rácz Jenő szerint az alapproblémát ugyanakkor e módosítások sem oldják meg. A jelenlegi jogszabály megteremti ugyanis annak a lehetőségét, hogy a nők megválaszthassák, melyik orvosnál szülnek, a doktor azonban akkor sem kérhet ezért ellenszolgáltatást, ha szülést munkaidején kívül kell levezetnie.

Nonszensz, hogy nem kaphat ellenszolgáltatást, aki áruba bocsátja a szabadidejét - jelentette ki a veszprémi kórház vezetője. Rácz Jenő jogszabály-módosítást javasol: szerinte az lenne a helyes, ha az Országos Egészségbiztosítási Pénztár csak azt a szolgáltatást finanszírozná, amelyet a megfelelő kompetenciával rendelkező, éppen szolgálatban lévő egészségügyi dolgozó nyújt, minden más esetben azért lehessen ellenszolgáltatást kérni.

Címlapról ajánljuk

Pénz érkezik hamarosan sok családhoz

Augusztus 24-én érkezik az iskolakezdési támogatás első – 50 ezer forintos – részlete, továbbá a szeptemberi családi pótlékot is ezen a napon fizetik ki – közölte a szociális és családügyi miniszter a Facebook-oldalán.
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
A klímaválság valójában a piac kudarcának is tekinthető?

A klímaválság valójában a piac kudarcának is tekinthető?

A klímaváltozásról szóló vita gyakran két véglet között mozog: az egyik nézet szerint fel kell forgatni a meglévő társadalmi-gazdasági rendet, a másik szerint pedig nem kell csinálni semmit. A kettő között azonban létezhet egy harmadik út. A klímaválság ugyanis mindenekelőtt gazdasági probléma is: egy korábban bőségesnek tekintett erőforrás, a légkör szén-dioxid-elnyelő kapacitása szűkössé vált, miközben ennek költségét a piac továbbra sem jeleníti meg megfelelően az árakban. Ha valóban kezelni akarjuk a felmelegedést, nem feltétlenül a piacgazdaságot kell meghaladni, hanem annak hibás ösztönzőit kell kijavítani.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×