Infostart.hu
eur:
384.36
usd:
329.06
bux:
121308.37
2026. január 22. csütörtök Artúr, Vince

Ki és hogyan kaphat gázártámogatást?

A Magyar Államkincstár külön, levélben értesít minden háztartást a gáz-, és távhő árának változásáról, valamint december 11-ig mindenkinek kipostázzák a támogatáshoz szükséges igénylőlapot is. Jövőre mindenki a jövedelme után kaphat állami hozzájárulást.

A kormány számításai szerint január elsejétől mintegy kétmillió család kap gáz- vagy távhőtámogatást. Erre a célra 100 millió forintot tudnak fordítani, ezért a rászorultság mértékétől függő, eltérő nagyságú támogatást osztanak szét - mondta a minap Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter.

"Támogatást kap minden olyan háztartás, ahol az egy fogyasztási egységre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum három és félszeresét. Ez a három és félszeres szám 2007. január 1-től életbe lépő öregségi nyugdíjminimummal számolva 93.905 forint havonta" - közölte a miniszter.

A támogatás összege éves szinten állandó, ezáltal független a gáz piaci árától. A gáz árát a gazdasági miniszter negyedévente egy árképlet alapján határozza meg.

A gázár-, és távhőtámogatási kérelmet a Magyar Államkincstárnak kell benyújtani. Az ehhez szükséges adatlapok december 11-ig minden érintetthez eljutnak.

Fontos tudni, hogy nem kellenek igazolások, a rendszer önbevalláson alapul, az APEH viszont ellenőrizheti a jogosultságot. A támogatás mértéke tehát jövedelemfüggő.

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium szerint nem minősül jövedelemnek - így az űrlap kitöltésekor sem kell beszámítani - a tizenharmadik havi nyugdíjat, a temetési segélyt, az alkalmanként adott átmeneti segélyt, a lakásfenntartási támogatást, az adósságcsökkentési támogatást, a rendkívüli gyermekvédelmi támogatást, a nevelőszülők számára fizetett nevelési díjat és külön ellátmányt, valamint az anyasági támogatást.

Jövedelemként a kérelem benyújtását megelőző 3 hónap átlagos jövedelmét kell majd feltüntetni. A jövedelmi adatok alatt havi nettó jövedelem értendő, ezért a kérelembe a személyi jövedelemadóval, a társadalombiztosítási járulékkal, magán-nyugdíjpénztári tagdíjjal és a munkavállalói járulékkal csökkentett nettó jövedelmi adatokat kell beírni. A lakásban együtt élők jövedelmét külön-külön kell feltüntetni.

Be kell számítani a gyermekgondozási támogatásokat, figyelembe kell venni a nyugellátást és egyéb nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátásokat. Jövedelemnek számítanak az önkormányzat és munkaügyi szervek által folyósított ellátások: az időskorúak járadéka, a rendszeres szociális segély, az ápolási díj, a munkanélküli járadék, álláskeresési járadék, álláskeresési segély, képzési támogatásként folyósított keresetpótló juttatás.

Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter korábban azt is megjegyezte, hogy egy ember egy helyen vehet fel támogatást, így üdülő és más típusú ingatlan után nem kérhető támogatást.

Legnagyobb mértékben tehát a legalább havi nettó 90 ezer forintból élők számlája növekszik. Náluk akár a jelenlegihez képest 70 százalékos drágulás sem kizárt, ugyanis nekik a teljes árat, azaz a köbméterenkénti 101 forintot kell megfizetni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Trump újra megszólalt Grönlandról, ugrottak a piacok

Trump újra megszólalt Grönlandról, ugrottak a piacok

Alaposan elromlott a hangulat a világ tőzsdéin, tegnap az amerikai piacok október óta nem látott esést szenvedtek el, miután Donald Trump még a hétvégén vámokkal fenyegette meg azokat az országokat, amelyek ellenzik, hogy az USA megszerezze Grönlandot. Európai vezetők elfogadhatatlannak nevezték az elnök fenyegetéseit, és válaszlépéseket ígértek. Donald Trump ma a Davosi Világgazdasági Fórumon beszélt, és kijelentette, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már bejelentette, hogy sikerült megállapodást kötnie. Az elnök kijelentései enyhítették a nyomást a lejtmenetben lévő európai tőzsdéken, majd Amerikában hozzájárultak ahhoz, hogy pluszban zárjanak a vezető részvényindexek. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×