Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia
BYD Seal típusú elektromos autó a BYD autóátadó ünnepségén a Puskás Arénában 2024. február 23-án. A világ legnagyobb elektromos autógyártójának számító kínai vállalat több milliárd eurós, több ezer új munkahelyet létrehozó óriásberuházással Szegeden épít gyárat.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

A nyugati autógyártók helyzete Kínában sokkoló - véli a Stellantis egyik igazgatója

„Lemoshatják a színről a nyugati autógyártókat Kínában” – erre figyelmeztetett az egyik legnagyobb külföldi konglomerátum egyik vezetőjelöltje, aki szerint sokkoló, hogy már most mennyire visszaszorultak.

Nem sok jövője van Kínában a nyugati autómárkáknak, ha a helyi gyártók felzárkóznak és elhódítják tőlük az utolsó szegmenst is, amit jelenleg még a Volkswagen és a Toyota ural.

Erre figyelmeztetett a több céget összefogó Stellantis potenciális vezérigazgatója, Maxime Picat. Ő jelenleg az Ázsia-Csendes-óceáni és Közel-Kelet és Afrika térségekért felelős műveleti igazgató és a csúcsállás két jelöltje közük az egyik.

„Elég optimista fickó vagyok, de nem ezen a téren” – idézte szavait a Financial Times.

A szakember arra válaszolva kongatta meg a vészharangot, hogy a kínai gyártók komoly piaci részesedést hódítottak el a nyugati autógyáraktól az elektromos kocsik és nagyobb járművek szegmensében. Az úgynevezett C-szegmensben, a közép méretű, benzines kocsik esetében azonban még mindig a Toyota és a Volkswagen a piacvezető.

„Ledöbbentem. Ez azt jelenti, hogy a nyugati gyártóknak már csak a belső égésű motorok által hajtott C-szegemens maradt és ez sem lesz így örökké” – taglalta az FT által rendezett, az Autó Jövője című konferencián.

A kínai gyártók agresszív terjeszkedése közepette, a nyugatiak piacvesztése fokozódott az elmúlt években és nehéz volt számukra tartani a kínai pozícióikat - tette hozzá.

A kemény verseny és a brutális árháború közepette sok nyugati gyártó – köztük a Stellantis – fokozatosan visszavonult Kínában. Viszont a német gyárak, például a Volkswagen még keményebben csatáznak a profitért. A két vezető gyártó, a Toyota és a VW magáévá tette a „Kínában Kínáért” stratégiát. Ezzel akarják visszacsábítani a helyi vásárlókat, akik átültek az olcsóbb, de kütyükkel megrakott hazai gyártású kocsikba.

A Volkswagen tavaly közölte, hogy 2,5 milliárd eurót fektet be Kínában.

A Stellantis képviselője arra alapozta sötét jóslatát, hogy a külföldi márkák 2020-ban még a kínai piac 64%-át uralták. Az idei év első kéthavi adatai szerint viszont már csak ennek a felét.

Kínában immár a BYD, hazai elektromos autógyártó a vezető. Az egykori első Volkswagen és a Toyota együttesen birtokolja a benzines kocsik piacának harmadát.

Közben a Stellantis – többek közt – a Peugeot, a Fiat és Opel gazdája, másfél milliárd euróért megvette a Leapmotor nevű startup 20%-os részvénypakettjét. Az elérhető árú elektromos kiskocsikat és terepjárókat gyártó kínai cég így Európában tud terjeszkedni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Az elmúlt napokban a geopolitikai események voltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Az ázsiai tőzsdék emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb volt a hangulat, a magyar tőzsde viszont fittyet hányt erre és új csúcsot döntött. Amerikában pedig a stagnálás volt jellemző a tőzsdéken.  Eközben Donald Trump meglepő módon visszakozott, hogy az eddigi legesélyesebb aspiránsnak gondolt Kevin Hassettet jelölje a Federal Reserve élére.  Kidurran az AI lufi, vagy mindent elsöpör a legújabb megatrend? Következő befektetői klubunkon erről lesz szó. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×